Aby Vánoční hvězda přežila Vánoce

Vanocni hvezdaNejčastěji sytě rudý květ Vánoční hvězdy zdobí nejeden sváteční stůl. Tato rostlina, pocházející ze střední Ameriky, představuje symbol Vánoc. Vedle tradiční krásně červené varianty můžeme vídat ale také Vánoční hvězdu v barvě bílé, krémové či třeba růžové…

Vánoční hvězda, jejíž botanické označení zní Euphorbia pulcherrima, patří mezi nejdekorativnější pokojové rostliny. Uprostřed sametových zelených listů se skví barevné listeny, které jsou její ozdobou. Zvláště kontrast sytě červené barvy se zelenými listy působí atraktivně a obzvlášť slavnostně. Vedle rostliny obvyklého vzrůstu klasických pokojových květin se objevují i její miniaturní verze a naopak lze vídat i rostlinu, která je třeba až půl metru vysoká.

Vybíráme Vánoční hvězdu
Při výběru té správné rostliny na váš slavnostní stůl se nenechejte zlákat tím nejkrásněji otevřeným květem. Pokud sáhnete po rostlině s teprve nakvétajícím středem, který je v té chvíli spíše nenápadný a nazelenalý, z rozkvetlé krásy se budete těšit déle. Protože Vánoční hvězda je rostlina teplomilná, dbejte při přepravě z obchodu domů na její tepelnou pohodu. Nechejte ji důkladně zabalit do papíru, který účinky chladu zmírní.

Kam ji doma umístit?
Vánoční hvězda, jak již bylo řečeno, potřebuje ke svému životu teplo. Vyhovuje jí teplota nad 20 °C. Nemá ráda průvan, takže pokud ji umístíte na parapet okna, přesvědčte se, zda tímto místem neprotahuje studený vzduch.

  •  Jako každá jiná rostlina vyžaduje i Vánoční hvězda dostatek světla. Je jen třeba dát pozor na přímé sluneční paprsky, které by jí mohly spíše ublížit. Ideální je místo, kde je dostatek rozptýleného světla.
  • Zálivku by měla tvořit odstátá vlažná voda. Ideální je voda dešťová. Nenechejte rostlinu vyschnout, ale vyvarujte se rovněž přelívání. Správná a Vánoční hvězdě vyhovující zálivka je taková, která vytváří stále mírně vlhký substrát. Vhodné je rostlinu také pravidelně rosit, případně do její blízkosti umístit nádobu, ze které se bude odpařovat voda.
  • Živiny jí dodáte hnojivem, které je určeno pro kvetoucí pokojové rostliny.
Tip na článek:  Tajemné orchideje potěší nejen každou ženu

Řada lidí vnímá Vánoční hvězdu jako sezónní rostlinu, jejíž život pozvolna končí s prvními dny nového roku. Vánoční hvězda je však trvalka a při správné péči vám vydrží řadu let. Po odkvětu ji přemístěte na chladnější místo a omezte zálivku. Na přelomu zimy a jara rostlinu opatrně seřízněte. Pozor na mléko, které z řezu vytéká. Je jedovaté a dokáže popálit pokožku. Na jaře Vánoční hvězdu přesaďte a v průběhu léta jí dopřávejte dostatečnou zálivku. Rovněž ji přihnojujte, to rostlinu posílí. Máte-li možnost ji letnit, umístěte ji na období od konce května, kdy přestanou hrozit přízemní mrazíky, až do začátku podzimu, ven.

Aby krásně kvetla
Pro to, abyste se mohli opět těšit z jejího výrazného a zvláštního květu, je zapotřebí speciální péče spočívající v podzimním zatemňování. Zhruba od poloviny října ji nejméně na dvanáct hodin denně zatemňujte. Tvorba květu, který je pro Vánoční hvězdu tak charakteristický totiž závisí na krátkých dnech a dlouhých nocích. Pro zatemňování můžete použít tmavé papírové vzdušné kornouty, případně papírové pytle.

Z jedné hvězdy dvě
Vánoční hvězdu si můžete také sami rozmnožit. V jarním období odeberte vrcholový řízek, který asi na hodinu ponořte do vlažné vody. Tím se zastaví prýštění mléka. Po vyjmutí z vody jej zasaďte do vlhké směsi rašeliny a písku. Ideální je překrytí fólií, která vytváří vhodné mikroklima.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *