Co dělat, když vám motorová pila přestane řezat? Vyzkoušejte brusky na řetěz

Motorové pily využijete při mnohých činnostech, kde jsou maximálně namáhány a není divu, že potřebují pravidelnou údržbu, aby i nadále perfektně fungovaly. Pily se musí pravidelně čistit a správně napnutý a ostrý řetěz je nezbytným prvkem při podávání dobrých výkonů každé motorové pily. Pro nejlepší péči je nezbytné časté ostření řetězu při dostatečném množství oleje.

Co dělat, když to špatně řeže?

Jak poznáte, že potřebují vaše řetězy motorové pily nabrousit? Jde o velmi jednoduchý postup – podívejte se na hoblinky, které během řezání odpadávají. Pokud jsou příliš tenké a jemné (pod 4 mm), máte řetěz už zcela tupý. Tupost řetězu má za následky nejen schopnost neřezat, ale dochází i k neúměrnému zatěžování motoru pily. Při každém naplnění nádrže byste měli řetěz přejet pilníkem a po cca deseti naplněných nádržích přejít k naostření na brusce na motorové pily.

Bruska na řetěz

Pokud chcete efektivně nabrousit řetězy motorových pil, pořiďte si brusku na motorové pily. Co vše vás bude při pořizování zajímat? Hlavním ukazatelem je výkon, v jakém úhlu zajíždí do řetězu a důležitá je rovněž doba, kdy se zanese a následně otupí brusný kotouč. Otupení brusného kotouče také ovlivňuje způsob práce, promazání řetězu a materiál, který řežete.

Tip na článek:  Co udělat pro zahradu v prosinci?

Při nákupu se setkáte s mnoha modely brusek. Budete brusky na řetězy používat často nebo jen občas? K občasnému broušení můžete využít servisů, pro větší objem ostření pořiďte kvalitní brusky na motorové pily, abyste levnými a nekvalitními výrobky nezničily řetězy.

Existují druhy brusek, vhodné pro nabroušení různých typů řetězů motorových pil. Brusky na motorové pily mohou obsahovat zajímavé příslušenství jako brousek namontovaný již k pracovnímu nástroji. Při elektrickém pohonu se brousí jeden zub po druhém, až do zakončení celého řetězu.

Každopádně nezbývá na závěr, než poradit správný výběr se snadnou obsluhou, skvělou životností a dobře zvládnutou prací.

Chainsaw Woodworks Work Nature Saw - fotoblend / Pixabay
fotoblend / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *