Koktejly pro zeleň, aneb pro zahradu to nejlepší

Jaro je konečně tady. Tráva se začíná zelenat, květiny nasadily na květ. Aby však trávník byl kvalitní, keře svěže zelené a květenství bylo plné a barevné, je třeba přiložit pomocnou ruku. A v té by neměla chybět kvalitní travní osiva, substráty, rašelina, zeminy, mulčovací kůra ani kvalitní hnojiva.

Při zakládání trávníku je důležité si uvědomit, jakému účel bude sloužit

Trávník může být nejen okrasný, ale může také sloužit celé řadě aktivit. A podle toho je třeba zvolit travní osivo. Jiné bude pro okrasné trávníky než pro zatěžované, nebo trávníky do náročných podmínek, například do stínu. Současná nabídka osiv je bohatá a řada odrůd garantuje kvalitní trávníky, které díky regeneračním schopnostem dokážou odolávat vysoké zátěži. Při vhodně zvoleném druhu travního osiva není proto problém získat pro zahradu trávník, který se rychle zazelená, zapojí se do porostu a umožní na své ploše aktivní trávení volného času celé rodině, včetně sportovního vyžití. Trávník je zapotřebí pravidelně udržovat. Zavlažovat, sekat i hnojit. Pro hnojení jsou vhodná speciální trávníková hnojiva, která podpoří jeho zdravý růst a zelenější barvu.

Aby se dobře dařilo rostlinám, které zelenou plochu oživí, je třeba věnovat pozornost výběru zeminy, rašeliny či substrátu, v němž porostou. Zatímco některé rostliny vyžadují půdu kyselejší, jiným by neprospívala a tak ji vybírejte s ohledem na plánované druhy rostlin. Až dostatečně zesílí i ony budou potřebovat pravidelné přihnojování. Na okrasné rostliny, ale také na zeleninu a ovoce je vhodné například klasické hnojivo cererit, bezchloridové a granulované se stopovými prvky, které jim dodá potřebné živiny.

Tip na článek:  Praktické umělé travní koberce

Řada lidí se obává, aby hnojivo neuškodilo jejich domácím mazlíčkům. V dnešním sortimentu je pamatováno i na tuto skutečnost. Existuje celá řada organických hnojiv, která neškodí zvířatům, nehrozí porostu popálením a navíc potlačují růst plevelů a mechu. Hnojiva jsou jak granulovaná, tak tekutá.

Mulčovací kůra je nezbytností pro správný růst

Další, co by nemělo na vaší zahradě chybět, je dostatek mulčovací kůry. Ta je v současné době nejrozšířenější ochranou vysazených rostlin a keřů a bez použití chemie dokonale brání růstu plevele, navíc je však také dekorativní a perfektně udržuje půdní vlhkost. Mulčovací kůru tvoří směs smrkové a borové kůry a zčerstva dokáže vaši zahradu navíc krásně provonět. Možná vás překvapí, že mulčovací kůra se začala vyrábět také ze slupek kakaových bobů. Tento mulč je vysoce dekorativní a ačkoliv je vhodný především do květináčů, lze jej s úspěchem použít také na malé okrasné zahrádky. K jeho přednostem patří navíc ta, že dokáže odpuzovat slimáky a není příjemný ani kočkám.

Dopřejte vaší zahradě tu nejlepší možnou péči a nebudete litovat. Odměnou vám budou příjemné chvíle na čerstvém vzduchu, v soukromí vašeho kousku přírody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *