Relax v zeleni? Můžete ho mít i vy

Pokud bydlíte na vesnici, tak určitě máte vedle domu alespoň malou zahrádku. Není nic lepšího než vyjít ven, utrhnout si čerstvou zeleninu, ovoce a bylinky. Sama jsem začínala s menším bylinkovým záhonem a teď mi dá dost práce, než vůbec celou zahradu stihnu okopat. Nejdřív jsem si u babičky vyptala pár sazenic paprik a rajčat, koupila roubovaný meloun, pár přísad salátu a kedluben. Teď už pravidelně na jaře začínám sít mrkev, petrželku, hrášek, ředkvičky, salát. Doma si předpěstuji sazenice cuket, dýní a okurků. Zahrada dá sice dost práce, ale je to radost a pro mě i relax v jednom.

Odreagování po práci

Většinu dne trávíme v kancelářích, autech, továrnách, obchodech a chybí nám spojení s přírodou.  Vyjít pak doma na zahradu je krásný pocit. Navíc když se vám péče o rostliny vrátí v tom, že vypěstujete něco dobrého. Rajče i kedluben chutná úplně jinak, když ho utrhneme v zahradě, než když si ho koupíme v supermarketu. Stejně tak obyčejná voda vás osvěží o moc líp, když do ní přihodíte mátu, meduňku nebo jinou bylinku, která vám roste vedle domu.

Při přípravě oběda pak oceníte i malý keřík tymiánu, libečku nebo pažitky. Všechno jsou to nenáročné bylinky, které s troškou péče zvládne pěstovat každý.

Herbs Cutting Board Knife Parsley - neelam279 / Pixabay
neelam279 / Pixabay

Učíme se v přírodě

Já od malička vyrůstám na vesnici, takže jsem zahradu a vše kolem znala docela dobře. Překvapením pro mě pak bylo, když děti ve škole nevěděly, jak roste mrkev, hrášek nebo červená řepa. Proto i své děti do zahrady beru a pracujeme na ní společně. Myslím si, že je pro ně důležité, ať vidí, jak vše roste, jaká práce stojí za vypěstováním všech možných plodin. Zatím je to pro ně jen hra, když si můžou zasadit, zalévat a okopat svůj hrášek nebo jahůdky. Odměnu za svou práci pak s nadšením sklízí.

Tip na článek:  Dobrá volba – kamenné lavičky

Zahrada na balkoně

Ne každý má možnost pěstovat plodiny na zahradě, ale ta není nutnou podmínkou. Stačí nám balkon, abychom si založili svou malou zelenou oázu. Začít můžeme s bylinkami jako je máta, šalvěj, pažitka, bazalka. Ze zeleniny se na balkonech nejlépe daří rajčatům. Prodávají se i speciální odrůdy pro pěstování v květináčích. Sama mám tato keříčková malá rajčátka moc ráda. Pravidelně si je pěstuji v pergole a dokáží vás opravdu potěšit velkou úrodou. Nejsou náročná, stačí mít je dostatečně velký květináč se substrátem a pravidelně zalévat. Do větší nádoby nebo starého kbelíku můžete přidat i klasické rajče, které doplníte vhodnou tyčkou, aby mu tvořila oporu.

Spolu s vypěstovanou bazalkou pak rajčátka jen zakápnete olivovým olejem, ochutíte solí a můžete si pochutnat. Pokud vám zbývá ještě nějaký květináč a kousek místa, tak kupte i pár sazenic paprik. Opět jsou k dostání menší odrůdy nebo klasické papriky. Kdo si rád pochutná na pálivých pokrmech, pustí se do pěstování chilli papriček. Péče je podobná jako u rajčat a určitě ji zvládnete.

Tomatoes Oil Herbs Cook Dry Oven - RitaE / Pixabay
RitaE / Pixabay

Na jahody můžete i na balkón do truhlíku

Na zábradlí zavěste truhlíky se stále plodícími jahodníky. Ty vás svými plody potěší od začátku června až do konce prázdnin. Do salátů nebo jako pestrou oblohu na talíř využijete lístky rukoly nebo rokety. Semínka koupíte v každém obchodě se zahradnickým materiálem. Už velmi brzy se objevují první lístky, které postupně upotřebíte v kuchyni. Dětem uděláte radost tím, když si zasejí do truhlíku hrášek. Použít můžete cukrový nebo klasický dřeňový. Sami se pak o svůj truhlík mohou starat a svou úrodu si i sklidit.

Strawberry Fruit Sweet Delicious - Kathas_Fotos / Pixabay
Kathas_Fotos / Pixabay

Zahrada je opravdu radost a uvidíte, jak je to vrtání v hlíně uklidňující. Vaše smysly určitě potěší i to, že si na okno vysadíte levanduli, které nejen že krásně voní a vypadá, ale dokáže vám pomoct i od otravného hmyzu. Navíc pak můžete její kvítky ostříhat a dát si do pytlíčku pod polštář. Bude se vám krásně usínat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *