Kapradiny v zahradách

Znáte nějakou pěknou, ale opravdu vkusnou rostlinku, na které Vás na první pohled nezaujmou květy, nýbrž listy? Ne? A co třeba takové kapradiny, které působí nadmíru dekorativně v zahradách i v bytech? Nepatří ani omylem mezi užitkové rostlinky, avšak své místo si našly, vždyť rostou volně takřka na všech světadílech, ani Česká republika není výjimkou.

Tak jako existuje mnoho různých typů lidí, vyskytuje se i velké množství kapradin, některé si nepotrpí na opečovávání, jsou mrazuvzdorné, jiné zase naopak uvítají bydlení v interiéru, kde jim je několikrát lépe než v drsné přírodě. Právě první zmiňované, které se skvěle hodí do každé okrasné zahrady, si probereme podrobněji. O choulostivých interiérových variantách bude možná článek někdy v budoucnu.

Schválně se na chvíli zamyslete, kolik řádově druhů rostlin je vhodných do stinných, ponurých a vlhkých zákoutí zahrad. Nepočítali jsme to, avšak jedno Vám můžeme říci stoprocentně, moc jich nebude, věřte nám. Každopádně právě kapradiny v temných místech ideálně vyniknou, budete koukat. Jsou krásné, houževnaté a otužilé. Vyžadují neutrální půdu provzdušněnou s humusem. Nic obtížného, co by nezajistil i začínající zahradník. Ve vhodných podmínkách Vám kapradiny vydrží i několik let, nádhera.

Tip na článek:  Zahrada je skutečné potěšení

Oproti většině rostlin nepatří kapradiny mezi ty, které by tvořily květy či semena. Množí se přes spory, což jsou drobné výtrusy vzniklé ve sporogamiích, výtrusnicích na spodku listů. Jednodušeji a rychleji si je však namnožíte dělením trsu. Volit si můžete mezi nespočetným množstvím druhů, které se liší vzrůstem, velikostí listů – od cca půl metru až do metru a půl, typem listů – zpeřené, kučeravé, hladké… Stačí si vybrat, nakoupit a začít sázet. Lepší pozdě, než vůbec, ale také se říká, kdo dřív přijde, dřív mele. A Vy přeci chcete mít oslnivé kapradiny co nejdříve!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *