Chytré trouby (nejen) pro snadné pečení

Trouba je nepostradatelným spotřebičem v každé kuchyni. Navzdory svému názvu, kterým se častují nepříliš inteligentní jedinci, ale dokáže být velice chytrým pomocníkem.

Zatímco běžné trouby ve své výbavě mají horní a dolní ohřev, ventilátor a gril, vyšší třída trub dokáže zastat funkci mikrovlnné i horkovzdušné trouby, na výběr mít několik programů včetně přednastavené automatické kuchařky a rovněž třeba také užitečný systém samočištění, usnadňující její údržbu.

Doba, kdy trouba byla součástí sporáku a kuchařka se k ní musela hluboce shýbat, jsou pryč. Jako praktičtější uspořádání se ukázala varná deska umístěná v kuchyňské lince a vestavná trouba zabudovaná vedle linky, v úrovni ramen kuchařky. Klasické trouby pracují při přípravě pokrmů ve dvou rovinách, ale k mání jsou už i přístroje s označením 3D, které dokáží pokrmy péct ve třech rovinách. Plechy a rošty se u nich pohybují zpravidla prostřednictvím šikovného teleskopického výsuvu.

Chytré trouby střední cenové hladiny disponují takzvanou programovou automatikou, díky které je možné nastavit čas, kdy si přejete mít pokrm hotový. Oproti dřívějším klasickým troubám je to mílový krok kupředu, ale stále to není nic proti „nejchytřejším“ troubám. Pokud po takovéto troubě sáhnete, pak můžete očekávat ovládání senzorovými tlačítky a množstvím programů, jejichž průběh je zobrazován na displeji. Díky tomu se dozvíte, kdy bude připravovaná dobrota hotová, nebo kolik času ještě zbývá do konce přípravy. Tato trouba umí být i téměř profesionální kuchařkou. Stačí zvolit recept a trouba automaticky sama vybere dobu potřebnou pro tepelnou úpravu pokrmu. K dalším chytrým troubám patří ty s možností parní úpravy, které působí na pokrm párou o teplotě 60 –90 stupňů Celsia. Výhodou je to, že tepelná úprava je rychlá a navíc lze jídla připravovat najednou.

Tip na článek:  Hledáte levné domácí spotřebiče? Vsaďte na Whirlpool

Možná, že se vám do výměny trouby nechce, aby se nenarušil například rustikální styl kuchyně, ale přesto byste si rádi pořídili všestrannou chytrou pomocnici. Můžete sáhnout po minitroubě, která je zároveň multifunkční troubou a navíc ještě pekárnou. . Samozřejmostí je LED displey, kde můžete sledovat nastavení i průběh práce.Trouba umí péct klasickou cestou, lze využít horkovzdušného pečení, lehce zvládá grilování a také rozmrazování. Pekárna, která je její součástí, umíchá těsto, nechá ho nakynout a upeče z něho voňavý chléb. A co víc – poradí si i s výrobu marmelád. Pokud by vám tedy snad někdy někdo řekl: „Ty jsi ale trouba,“ vzpomeňte si na tyto chytré spotřebiče. Třeba na ten, který možná je už i ve vaší domácnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *