Vybíráme dlažbu na zahradu

dlazbaZahrady tvoří nejen místa k pěstování ovoce, zeleniny, květin, záhonů nebo trávníku, ale také přístupové cesty. Různé chodníčky, cesty, místa pod pergolou, terasy, přístřešky na zahradní náčiní nebo na auto potřebují vyhovující dlažbu, která se postará o to, aby se tato místa stala snadněji dostupná. Nejde jenom o praktičnost, ale i o vzhled. Současná dlažba dokáže přirozeně dotvořit celkový vzhled zahrady a jako komplet se představuje výborným stylem.

Typy dlažby do zahrady

K nejčastěji používaným dlažbám patří keramická a betonová. K dostání jsou samozřejmě i jiné druhy – dlažba z přírodního kamene, dřeva, z plastu, cihel.

Hladká plošná dlažba se pokládá na terče a oceníte ji při potřebě rychlé pokládky. Vyznačuje se malou nasákavostí a vysokou odolností. Je vhodná k vydláždění okolí domků a teras.

Zvolit můžete dlažbu s otryskaným povrchem. Díky tryskání povrchu vynikne struktura betonu a kameniva. Tuto dlažbu charakterizuje výborná protisluzovost a využijete ji hlavně v okolí bazénů, do zahrad, parků, na terasy, chodníky a jiné plochy v okolí domů a chalup. Reliéfní povrchy imitují vzhled dřeva či přírodních kamenů.

Tip na článek:  Připravte se na léto již nyní

Do zahrad, okolí parčíků a bazénů se bude hodit také vymývaná dlažba, kdy vymývaný povrch tvoří ušlechtilé říční nebo drcené kamenivo. Jakmile dojde k povrchové úpravě, získává zajímavé struktury a barevné varianty.

Údržba venkovní dlažby

Venkovní dlažba je sama o sobě dostatečně tvrdá a schopná odolávat povětrnostním vlivům. Jestliže však od ní očekáváte funkčnost po mnoho let, je zapotřebí ji správně udržovat. Neměla by zarůstat mechem, trávou, nepraskat nebo být „zkrášlena“ skvrnami od olejů apod. Čištění betonové dlažby provádějte třeba pomocí vysokotlakového čističe. Především po zimním období a ještě několikrát během roku vyčistěte dlažbu z betonu vodní párou pod tlakem. Různé skvrny i mech zmizí i bez použití chemických prostředků. Následně lze aplikovat ještě hydrofobizační nátěr, který pronikne do betonových pórů a postará se o nepronikání mastnoty a vody.

0 komentářů: „Vybíráme dlažbu na zahradu

  • 25.7.2013 (7.33)
    Trvalý odkaz

    Nejlepším typem dlažby je žulová kostka, vydrží vše i větší zátěž a je nenáročná na údržbu. Vápenec je sice levnější ale nevydrží tolik. Druhou alternativou jsou umělé materiály ale ty nevypadají zas tak dobře.
    Honza

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *