Oblíbené slunečníky jsou ideálním doplňkem do vaši zahrady

Slunečníky zřejmě patří mezi nejoblíbenější formu úkrytu před ostrými slunečními paprsky. Proto, aby mohly dobře plnit svou roli, je třeba, aby splňovaly několik požadavků.

Správné slunečníky musí být dostatečně velké, vyrobené z kvalitního povlaku, splňovat požadavky na snadnou údržbu, být stabilní. To není ještě všechno, ale začněme od začátku. Slunečníky nejsou jen kruhového tvaru, jak bývaly dříve, ale existují i čtvercové či mnohoúhelníkové. Velikostně se různí. Lze pořídit malé, střední, velké i obrovské. Velmi oblíbené byly a jsou kruhové, s průměrem od 290 cm výš a na paty jim šlapou slunečníky čtvercové, ve dvojím provedení 250 x 250 cm a 300 x300 cm. Ty než na soukromých zahradách nachází větší uplatnění třeba na zahrádkách restaurací.

Na kvalitním materiálu vždy záleží

Povlaky slunečníků jsou vyrobeny nejčastěji ze 100% akrylu. O barevných variantách netřeba hovořit, protože nabídka je velká a můžete si vybrat takovou barvu, která bude ladit s polstrováním na vašem zahradním nábytku, nebo zkrátka takovou, která se vám prostě a jen líbí.

Tip na článek:  Životnost plastových oken

Požadavky na povrchovou úpravu jsou nesmlouvavé. Měla by být vodoodpudivá, unést vysokou zátěž vody než promokne, být protiplísňová a také odolná proti špíně. Požadavek na UV filtr je samozřejmostí.

Slunečník musí mít stabilní oporu

Velmi důležitá je stabilita slunečníku. Jeho noha může být hliníková či ocelová, avšak v každém případě musí mít dobrou možnost ukotvení. Některé modely se usazují do tzv. boxu, který je zapuštěn mezi dlaždicemi nebo u menších modelů je naplněn třeba pískem, další možností je ukotvení do země či umístění do kovového kříže. Další eventualitou je pořízení slunečníku, který sice nemá nohu, ale je ukotven přímo do zdiva.

Jak se vypořádat s možnými nevýhodami?

Nevýhodou běžných slunečníků je změna stíněné plochy v souvislosti s pohybem slunce. Říká se tomu také utíkající stín. Pro uchování stínu musíte se slunečníkem manipulovat a přemisťovat ho. A pokud se tomu chcete vyhnout? Pak nezbývá, než pořídit si model s otočnou nohou mimo centrální osu, který disponuje navíc naklápěcím kloubem, pod nímž si můžete chladivého stínu vychutnávat opravdu v klidu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *