Díl první: Staňte se pánem jezera, aneb Zakládáme jezírko

Toužíte po zajímavé zahradě, ve které se nachází jezírko? Přinášíme Vám tip, jak si svépomocí jeden takový vodní biom vytvořit. Konkrétně se dozvíte, jak na stavbu foliového rybníčku. A předem říkám, že Vás nemusí limitovat ani velikost, ani tvar.

Máte-li vybrané vhodné místo, kde byste chtěli jezírko či rybníček vybudovat, definujte si jeho přibližný obrys a šňůrou, vápnem či barevným sprejem jej označte přímo na trávu nebo hlínu. Nejlepší je naplánovat si pečlivě jednotlivé sekce jezírka, tedy bahenní zónu – do cca 15 centimetrů, mělkou vodu – 15 centimetrů až půl metru a v neposlední řadě i hlubokovodní část – od půl metru do 150 centimetrů. V každém případě zapomeňte na místa, kde celý den svítí slunce a naopak. Rybníček by měl být situován v polo stinné oblasti zahrady.

Kopat začínejte od obvodu do středu s tím, že vykopete o 25 centimetrů více, než bude požadovaná hloubka vodního sloupce. Po odstranění veškerých kamenů, kořenů a jiných špičatých objektů, vysypte jámu deseticentimetrovou vrstvou písku. Položte geotexilii. Postupným napouštěním se fólie vytvaruje dle tvaru jámy. Přesah fólie by měl být půl metru.

Tip na článek:  Zatočte se zahradním odpadem, kompostujte!

Napusťte vodu asi do 1/3 hloubky, dolů umístěte čerpadla, osvětlení, vodní rostlinky, kameny, kmeny… Poté rybníček dopusťte zcela vodou. Filtrace by měla být nejlépe s interní UV lampou, abyste zamezili množení řas a choroboplodných zárodků. S výběrem Vám jistě poradí všichni prodavači ve specializovaných prodejnách, stačí se zeptat. V pokračování tohoto článku se dozvíte, jaké rostlinky a rybičky jsou vhodné do zahradního jezírka, a kterým byste se měli raději vyhnout. Je asi jasné, že ryby větších velikostí se nehodí do jezírka s rozměry tři krát tři metry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *