Myslete na jaro výběrem zahradních nádob

Ne každý má u svého domova rovnou zahradu. Řada lidí disponuje pouze terasou nebo balkonem, ale zahradu v přeneseném slova smyslu z těchto míst vyčarovat dokáže také. O tom, jak krásná místa to budou, začněte rozhodovat už nyní – výběrem správných zahradních  nádob.

Terasa a balkon tvoří i bez květin příjemnou odpočinkovou zónu, kde si člověk v klidu pochutná na čerstvém vzduchu na kávě či sklence vína a navíc v soukromí svého domova. Avšak málo platné – terasa či balkon bez květin mohou být z architektonického hlediska sebekrásnější, ale to pravé kouzlo jim dodá až zeleň a pestré barevné květy, které je promění na luxusní venkovní obývák. Aby se tu rostlinám dařilo dobře, je nutné vybrat pro ně správné nádoby, ve kterých vám budou rozdávat radost.

Vybrat ty správné zahradní nádoby není ale zase tak úplně jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Jak je to možné? Ne každé rostlině se totiž daří ve stejných podmínkách. A tak zatímco muškáty vyžadují slunce a pořídíte-li si muškáty převislé, jejichž vodopád květů padá dolů, musíte jim podřídit výběr správného truhlíku. V tom se ale těžko bude dařit zase jiným druhům rostlin, které pro svůj růst potřebují stín a natahují se k nebi. Důležitou roli při výběru hraje také tíha těchto nádob. Můžete si sice pořídit krásné keramické truhlíky, třeba takové, které by vám svým vzhledem napovídaly, že jste spíš ve slunné Itálii, než v Čechách, ale co vám to bude platné, když jak balkon či terasa a také jejich zábradlí má omezenou nosnost.

Pro převislé květiny pěstované na balkonech jsou dobrou volbou nejlehčí truhlíky, které navíc nejsou ani drahé. Vzhledem k převisu truhlík ve výsledku není ani příliš vidět, takže námitka týkající se jeho ne až tak reprezentativního vzhledu není příliš důležitá. Můžete také namítnout, že plast nechrání kořeny rostlinek tak dobře, jako keramika a budete mít pravdu. Ovšem tuto mírnou nevýhodu lze jednoduše vyřešit a navíc spolu s ní odstranit i první problém, týkající se estetického hlediska. Tím řešením, kterým zabijete dvě mouchy jednou ranou,  je dřevěný venkovní obal. A pokud snad máte k plastům nevztah, můžete zvolit dokonce truhlík dřevěný s výplní z pozinkovaného plechu. Pozor – je důležité, aby vnitřek dřevěného obalu, jak plast, tak plech, měl v sobě drenážní otvory, které umožní odvod přebytečné vlhkosti. Pokud by tyto otvory chyběly, hrozilo by vašim rostlinkám uhnívání kořenů.  Tyto otvory by měly korespondovat s otvory v dřevěném obalu, které je dobré ošetřit pomocí plastových drenážních vložek, malých speciálních trychtýřků, které odvádí vodu. Co se samotného dřevěného obalu týká, je důležité jej  naimpregnovat ochranným prostředkem.

Tip na článek:  Živý plot – krásný i praktický prvek našich zahrad

Velmi pěkně vypadají keramické truhlíky. Jsou praktické a nehrozí u nich tolik rizik možného poškození. Jejich nejčastější bolístkou je případné olupování, nebo případné prasknutí, je-li takový truhlík umístěn na zvlášť exponovaném  místě. Dále je na vás, zda to, že časem stěny většiny těchto nádob pokryje mech a lišejník, bude pro vás představovat minus nebo plus. Není to jen „zelený neřád“, ale nádobám dodá starobylého půvabu. Pakliže si dokonce přejete, aby takový „šmrnc“ získaly co nejdřív, můžete je potřít bílým jogurtem. Obyčejné, klasické květináče zase můžete oživit buď různobarevnými nátěry, které je vhodné zpevnit lodním lakem. Vydrží pak skutečně dlouho pěkné.

Nemusíte ale hned utíkat do prodejny s oddělením pro zahrádkáře, aby rostlinky dokázaly vaši terasu či balkon ozdobit. Můžete k tomu využít také třeba stará vědra, soudky, kameninová korýtka, výlevky, kovové kbelíky či třeba vydlabané kmeny stromů. Fantazii se meze nekladou. Vždy je ale zapotřebí ošetřit nádobu proti propouštění vody, čemuž se dá snadno pomoci když je vyložíte igelitem, nebo nepropustnou nádobou, kterou umístíte dovniř obalu. Tak jako u dřevěných truhlíků nezapomínejte na drenážní otvory.

Ať už budou květiny zdobit vaši terasu nebo balkon v truhlících, keramických nádobách, závěsech či třeba obrovské lastuře, jen vaše správná péče jim dá nakonec to, co k svému růstu potřebují nejvíc.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *