Plynový sporák, nebo varná deska?

Oba dva způsoby vaření mají své výhody a nevýhody. A také své skalní příznivce a odpůrce. Jak to tedy s vařením na plynu či elektrice vlastně je? A není „plyn“ dnes, v době varných desek, už tak trochu přežitkem? 

Vaření na plynu, ať se jedná o propan butan nebo zemní plyn, je pohodlné, rychlé a ten, kdo si zvykne na plyn, těžko přechází na pomalejší „elektriku“. Výhoda plynu spočívá totiž především v tom, že regulace plynového hořáku umožňuje okamžité ztlumení či naopak aktivaci plamene a tím rychlého dosažení potřebné teploty pro přípravu jednotlivých pokrmů. Plyn reaguje okamžitě, vaří rychleji. Správnou regulací plamene dochází k minimálním úniků energie.Vaření na plynu je tak velmi energeticky úsporné a pokud si navíc pořídíte speciální nádobí na plyn, je možné zvýšit rychlost rozpálení a celé vaření ještě více zefektivnit. Nová generace plynových sporáků disponuje automatickým zapalováním a také termoelektrickou pojistkou, která v případě nechtěného zhasnutí plamene uzavírá přívod plynu. A tak ačkoliv se zdálo, že vaření na plynu s příchodem elektrických varných desek zvoní umíráček, nestalo se tak a tento způsob vaření má stále své příznivce. Současné plynové desky navíc patří k designově velice skvěle zvládnutým spotřebičům a do moderních interiérů zapadnou stejně dobře, jako klasické varné desky.

Tip na článek:  Jak najít bydlení v Plzni

Elektrické spotřebiče, varné a indukční desky nereagují tak pružně jako plyn. Než se rozpálí plotýnka klasického elektrického sporáku chvíli trvá, vaření je pomalejší. Varné a indukční desky jsou o mnoho dál, než jejich předchůdce, avšak plyn ve své flexibilitě vede. Naproti němu však je však možné nechat pokrm na teplé plotýnce „dojít“ a výhoda vaření na „elektrice“ je ještě jedna – jde o čistější vaření, neboť zatímco průvodním znakem vaření na plynu je mastnota, byť minimální, avšak postupně všude usedající, s vařením na elektrice tyto potíže odpadají.

A napadá vás, který způsob je levnější? Toto srovnání je opravdu složité. Vzhledem k existujícímu množství faktorů, které mají na ceny plynu i elektřiny vliv, se jednoznačné odpovědi nedočkáte. Díky rostoucím cenám obou komodit a neodmyslitelným paušálním platbám jednotlivých tarifů by odpověď nebyla 100% vypovídající.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *