Malé světlo, které tahá peníze z kapes


Jistě i ve vaší domácnosti se vyskytuje spotřebič, který je vybaven indikátorem pohotovostního režimu s označením „STAND-BY“. Malé světýlko prozrazuje, že přístroj lze během chvíle uvést do plně provozního stavu a jedná se o stav, kdy spotřebič je sice zapojen v síti, ale nachází se v režimu, kdy právě neslouží svému účelu a neplní tak své elementární poslání. Pokud byste je chtěli úplně vypnout, znamenalo by to úplné zamezení přívodu elektrické energie. Start přístroje je pak zdlouhavější, méně komfortní. 

Za všechno se však platí. A v případě STAN-BY režimu je slovo „platí“ věrné svému významu. Pohotovostní režim totiž doslova tahá peníze z vašich peněženek. Elektrickou energii spotřebovává většina domácích i kancelářských elektrospotřebičů, ačkoliv jsou vypnuté, neboť mají v sobě zabudovaný maličký transformátor, který proud spotřebovává nepřetržitě. Mezi spotřebiče, které jej takto odeberou nejvíce, patří například televize, satelitní přijímače, hi-fi vybavení, počítače a nejrůznější zástupci kancelářské techniky, jako třeba kopírky či tiskárny. Pokud si pořizujete nový elektrospotřebič, měli byste se mezi ostatními informacemi zajímat také o to, jakou mají pohotovostní spotřebu energie. Logické pak je, že dáte přednost tomu spotřebiči, který bude mít spotřebu nejnižší.

Elektrospotřebiče často mají dálkové ovládání, které svádí k tomu, aby je člověk vypínal pouze s jejich pomocí. Chcete-li ušetřit a nevyhazovat zbytečně peníze,  udělejte těch pár kroků navíc a vypněte je centrálním vypínačem. Velmi spolehlivou prevencí toho, aby vám elektrická energie neodtékala vniveč je pořízení si prodlužovací kabely s rozbočovačem a vypínačem, kterým vypnete přívod energie všech zapojených spotřebičů. Existují také časové spínače zásuvek a na trhu jsou již i modely na dálkové ovládání.

Tip na článek:  Pozvěte do své koupelny barvy a vzdušnost díky nápaditým obkladům

Ačkoliv spousta lidí nad tím mávne rukou, nejedná se zase o až tak zanedbatelné částky. U satelitní soupravy může SNAD-BY režim vytáhnout z peněženky ročně i 1000 – 1200 korun, stolní počítač třeba ještě o 200 korun víc. Takto by se dalo pokračovat a vyčíslit spotřebu u všech spotřebičů, které momentálně nepracují, ale „spí“. 24 hodiny denně, 365 dní v roce. Nejedná se sice o astronomické částky, ale není lepší si takto vyhozené peníze koupit něco jiného, třeba hmatatelnějšího?

Každá mince má však svůj rub i líc. Jsou i takové spotřebiče, které časté vypínání může naopak i poškodit. Neberte proto informace výrobců jako zbytečné s tím, že jste se o daném výrobku dozvěděli již všechno například prostřednictví internetu. Může se jednat totiž jen o všeobecné údaje a může chybět upozornění výrobce na případné problémy, které časté vypínání spotřebiče může přinést.

Pokud by vás zajímala konkrétní spotřeba elektřiny vašich spotřebičů, je možné tuto skutečnost zjistit za pomoci speciálního měřiče. V domácnosti, kde se běžně nachází televize, satelit, mikrovlnná trouba, hi fi věž, tiskárna a stolní počítač s monitorem můžete de facto „za nic“ v průběhu roku totiž zaplatit nejen několik stokorun, ale nezřídka i částku přesahující tisíc korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *