Spojte krásné s užitečným 2

V minulém díle jsme si vysvětlili, jaké výhody přináší spojení krásného a užitečného v jedno. Konkrétně se naše úvahy obrátily k pěstování zeleniny (zástupce užitkových rostlin) a květiny (zástupce okrasných rostlin). Dnes si přiblížíme několik základních typů zahrady, kde se pojí krásno s užitečným v jeden kompaktní celek, který funguje a přináší radost majiteli zahrady.

Prvním základním typem není nic jiného než běžná přírodní zahrada. Snažíme se tu převést zákony přírody do praxe, respektive do zahrady. Lze zde uplatit využívání dešťové vody, kompostování organických zbytků, stavění krmítek a další péče o ptactvo. S těmito a dalšími „novinkami“ přišli Rakušané, kteří se domnívali, že „objevili Ameriku“. Skutečnost je taková, že česká vynalézavost je předběhla o pár desetiletí, ale nevadí. Když tedy naší sousedé prezentují tyto novinky, můžeme se přidat a začít s podobným trendem i u nás, i když spíše by bylo vhodné říci, abychom směle pokračovali dále. Každopádně všichni nováčci z řad Čechů jsou vítání.

Tip na článek:  Dejte si bazén pod střechu!

Jistě jste již někdy slyšeli o anglických parčících, parcích, zahradách. Zkrátka prostředí, jež by jako z oka vypadla nějakému romantickému prostředí první třetiny devatenáctého století.  Nezaměnitelný ráz – kombinace záhonů s trvalkami a krásně střižených trávníků. Kdo by odolal. Málokdo ale zná anglické užitkové zahrady. Jejich dominantu tvoří zdobné prvky. My je můžeme využít i na zeleninové zahrádce, kterou skvěle ozvláštní a oživí. Nemůžeme tedy vynechat lavičky, kuželovité treláže…

Napadlo Vás již někdy zkombinovat červené a bílé varianty jedné květiny a vysadit je na jeden záhon? Že se vůbec ptáme, jistě, že napadlo. Avšak o vysazení zeleného a červeného salátu vedle sebe nepřemýšlí úplně každý. Škoda! Vzniklá barevná variace vypadá opravdu pěkně pro oko každého milovníka netradičních prostor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *