Díl první: Výmalba bytu – kam se které barvy (ne)hodí

Hans / Pixabay

Zařizujete si bydlení, rekonstruujete obývací pokoj či ložnici, nebo jen zkrátka potřebují Vaše zdi vymalovat? Zde se dozvíte, kde se bude vyjímat daná barva, a kam byste ji neměli v žádném případě použít.

Důležitým faktem je ten, že barvy působí na psychiku člověka, to není vůbec žádné tajemství. Některé barvy zkrátka působí chladně, jiné teple, jedny dráždí a druhé zklidňují rozbouřenou mysl, na to pamatujte při pátrání po vhodném adeptovi, který bude zkrášlovat Vaše stěny.

Jistě víte, že barva není nic jiného než pocit, který si mozek uvědomí díky působícímu světlu, ale o tom někdy příště. V dnešním díle se tu budeme především zabývat psychologií 3 nejpoužívanějších barev – bílé, kontrastní černé a zelené. O dalších barvách zde dočtete v pokračování tohoto článku.

Bílá barva, symbol nevinnosti a čistoty duše, ale také nejistota, neurčitost. Zároveň toto neutrální zabarvení zdí znamená dokonalost, pravdu. Avšak i klid a vyváženost přináší bílá. Použít ji můžete kdekoli, nepůsobí rušivě, ale ani nikde nevyniká.

Tip na článek:  Vytápějte biomasou, vyplatí se to

Černá barva charakterizuje narušené osoby s negativním myšlením, a stejně tak působí i na stěnách, pokud se vhodně nezkombinuje s čistými barevnými odstíny, mezi které patří kupříkladu oranžová a žlutá. Své místo najde především v moderních obývacích pokojích, nepatří do dětského pokojíčku ani ložnice.

Odstíny zelené působí harmonicky, uklidňují, dávají pocit bezpečí, naděje a přátelství. Barvou přírody vymalujte ložnici, ale i místnosti, kde je celý den veliký hluk, zelená totiž subjektivně potlačuje vnímání hlasitých ruchů. Nic nezkazíte ani použitím této barvy v kuchyni či dětském pokoji.

Pokud jste si nenašli toho svého kandidáta, který by Vám měl zdobit stěny, počkejte si na pokračování, kde se dozvíte, kde použít červenou barvu a další barvy symbolizující žár a teplo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *