Dřevěné brikety jsou stále populárnějším palivem v rodinných domech. Jaké jsou důvodu rostoucí obliby?

Poměrně velké množství tuzemských domácností využívá pro vytápění místností kotle na tuhá paliva. Moderní zařízení tohoto druhu dokážou zajistit efektivní a finančně nenákladné topení. Vždy je ale zapotřebí zvolit kvalitní palivo. Na popularitě v posledních letech získávají dřevěné brikety.

Cena není překážkou

Pro dřevěné brikety hovoří fakt, že jsou snadno dostupné a nejedná se o finančně nákladné palivo. Za paletu briket ze dřeva o hmotnosti necelé tuny dnes zaplatíte jen kolem 4 tisíc korun, přičemž se v průměrně velkém rodinném domě za rok spotřebuje asi 5 – 6 tun tohoto paliva, máte-li úsporný kotel a moderní systém vytápění. Cenově tak neproděláte, přecházíte-li z centrálních dodávek tepla ze sítě, případně jste doposud v kotli topili klasickým uhlím.

Přednosti briket

Dřevěné brikety mají tu výhodu, že se jedná o čistě přírodní materiál. Ani při jejich výrobě nejsou použitá žádná chemická pojiva, pouze dochází ke slisování dřevních pilin za vysokého tlaku, díky čemuž vzniknou ony charakteristické válečky o průměru několika centimetrů.

Tip na článek:  Ekologické topení s dřevěnými briketami

Dřevěné brikety je možné používat ihned po dodání, jsou totiž už dokonale vysušené. To je velká výhoda třeba oproti používání běžného řezaného dřeva, u něhož je často zvýšená vlhkost, takže se musí nechat rok, někdy i dva nechat schnout. Díky naskládání na paletě je navíc uskladnění dřevěných briket velmi snadné, nepotřebujete na to příliš mnoho volného místa v kůlně, garáži, případně na jiném místě ve vaší domácnosti, kde je potřebné sucho.

Dřevěné brikety jsou oblíbené také z důvodu menšího zatěžování životního prostředí. Při jejich spalování nedochází k vypouštění tolika škodlivých látek jako v případě, kdy topíte uhlím. Ani z hlediska ekologie se tudíž nejedná o nijak zásadní problém.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *