Terárium pro agamu

Terárium pro agamu by mělo mít velké dno. Agamě je potřeba zajistit dostatek kmenů, kořenů a jiných dekorací, na které může vylézt a rozhlížet se po okolí.

Velikost terária

Terárium pro dospělou agamu by mělo být velké minimálně 80 x 40 x 40 cm. Pro pár agam 100 x 50 x 50 cm. Čím víc jedinců budete chovat, tím větší by také měla nádrž být.

U zavřených teráriích musí být horní část odvětrávána – obvykle přes děrovaný hliníkový plech. Přes tento plechový poklop se také protáhnou kabely a další příslušenství.

Topení a osvětlení terária

Osvětlení pro agamy lze rozdělit na světlo, teplo a zdroj UV záření.

Do menších nádrží se obvykle umisťuje jedna vícespektrální žárovka kombinující všechny vlastnosti osvětlení.

Velká terária potřebují silnější zdroje tepla, světla i UV záření. Vhodné je použití více keramických objímek, které jsou pevné a odolné vůči vyšší teplotě (oproti objímkám klasickým).

  • Světelná žárovka zajišťuje osvětlení terária.
  • Topná žárovka vyhřívá místo poblíž ní na 43 – 48°C a zbytek terária udržuje v teplotě okolo 27°C.
  • Žárovka s UV zářením nahrazuje slunce, které pomáhá metabolizovat vápník a fosfor. Obvykle se používají žárovky, které vyzařují UVA a UVB záření. Měly by být umístěny asi 15 – 20 cm nad povrchem terária.
Tip na článek:  Mistři zemních prací? Společnost AM Gnol!

Dobu svícení řídí spínací hodiny. Pro řízení doby svícení i teploty v teráriu se používá automatický termostat.

Podloží terária

V prostředí, ve kterém agamy v přírodě žijí, mají písek. Písek odráží teplo a agamy se mohou dobře vyhřívat. Proto na dno terária použijte vhodný jemný písek.

Krmivo pro agamy

V první fázi svého života se agamy živí především živočišnou složkou – hmyzem atd. Když dorostou asi do 40 cm délky, jejich růst se zpomalí, začnou mohutnět a pozvolna přecházet na rostlinnou stravu. Větší agamy se krmí hmyzem, drobnými obratlovci, zeleninou a ovocem. Agamy můžete krmit i speciálními granulemi, které obsahují všechny potřebné látky. Potravu agamám obohacujte o minerály a vitamíny. Čím více agamy krmíte, tím rychleji rostou. Neměli byste je však překrmovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *