Stavíme nízkoenergetické bydlení krok po kroku

Nízkoenergetické bydlení lze označit za trend posledních let. Řada lidí si raději staví nízkoenergetické domy na klíč, než aby platili enormní sumy za dodávku elektrické energie. Ostatně právě ceny elektrických energií jsou to, co každým rokem roste a roste. Pokud si pořídíte nízkoenergetické bydlení, rázem budete bydlet v příbytku, který se pyšní velice nízkou energetickou spotřebou, a tak vás nebude tak bolet zdražování elektrických energií.

Abyste si však mohli postavit nízkoenergetický dům, je zapotřebí najít vhodné místo. Nízkoenergetický dům nemůže stát kdekoli. Méně svázané ruce ale budete mít při výběru materiálu, z něhož dům postavíte. V tomto případě je zcela jedno, jestli bude dům ze dřeva nebo z pórobetonových tvárnic.

Další části domu ale musí splňovat přísné požadavky

Po výběru materiálu, ze kterého dům necháte postavit, se vám však zase ruce krapet svážou. Musíte vybrat dveře i vrata, která ale budou splňovat požadavky na úniky tepla. Úkolem nízkoenergetického bydlení je především zamezit tomu, aby teplo unikalo z domu ven. Na dodržování požadavků se tak budete ohlížet i při výběru oken. Obecně ale platí, že jak při výběru dveří, tak při výběru vrat a oken by se nemělo šetřit.

Tip na článek:  Komín jako stavebnice – trend 21. století

V případě, že aktuálně vybíráte vhodné dveře do nízkoenergetického domu, pak vás ještě musí zajímat i bezpečnostní parametry.

Izolace a vytápění jdou ruku v ruce

Dalším stádiem při stavbě nízkoenergetického bydlení je izolace, a to nejen izolace stěn. Izolace se musí provádět od základů, aby do domu nevnikalo vlhko a aby základy neunikalo teplo. Dům se pak musí izolovat i v rámci parotěsnosti i v rámci paropropustnosti.

Co se týče vytápění, to vybírejte na základě izolace domu. Když je izolace kvalitnější, nebudete potřebovat výkonné vytápění, jelikož nebude třeba tolik tepelné energie.

Stavíme nízkoenergetické bydlení krok po kroku
Stavíme nízkoenergetické bydlení krok po kroku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *