Dřevokazný hmyz může natropit pořádnou škodu. Jak se ho zbavit?

Trámy krovu, dřevěné podlahy a samozřejmě nábytek –  nic z toho není v bezpečí před dřevokazným hmyzem, který dokáže způsobit až nečekaně velké škody. Jak se proti červotoči a dalším zástupcům hmyzí říše efektivně bránit a ochránit dřevo před totální devastací?

Jak poznáte, že je dřevo v ohrožení?

Napadené dřevo se vyznačuje charakteristickými dírkami a rýhami. Jedná se o chodbičky, které tvoří larvy dřevokazného hmyzu. Jejich přítomnost navíc zaznamenáte i díky chroupavým zvukům, které však uslyšíte pouze za absolutního ticha (tzn. obvykle v noci). Zpozornět byste měli také v případě, že si v okolí nábytku či na podlaze pod trámy všimnete jemných pilin.

Pachatelem nemusí být jen červotoč

Ačkoliv platí za nejznámějšího dřevokazného brouka, rozhodně není jediný. Kromě červotoče proužkovaného dřevo napadají i jiné druhy hmyzu. V České republice jsou to především červotoč umrlčí, tesařík krovový, hrbohlav hnědý, dřevokaz čárkovaný, hrbohlav parketový a bělokaz ovocný.

Tip na článek:  Nákup kola pro děti můžete uskutečnit i on-line. Poradíme vám, na co si dát pozor

Jednotlivé druhy dřevokazného hmyzu přitom preferují specifické prostředí. Zatímco červotoč proužkovaný není schopen přežít při teplotě nad 30 °C a napadá pouze jehličnany, červotoč umrlčí neodmítne ani dřevo listnáčů a hyne až při teplotě nad 40 °C.

Jak s dřevokazným hmyzem bojovat?

V praxi je rozhodující rozsah napadení dřeva. V případě méně rozsáhlého poškození (tj. když přítomnost dřevokazného hmyzu odhalíme zkraje) obvykle stačí ošetření chemickými přípravky (např. Červostop, Dřevosan, Lignofix), případně preparátem dle receptury našich babiček – směsí koncentrovaného octa, jaru a pepře.

Výše uvedené přípravky postrádají smysl, pokud dřevokazný hmyz dřevo promoří do hloubky. Pak nezbývá, než se obrátit na odborníky, kteří do chodbiček pod vysokým tlakem aplikují chemickou látku, případně larvy zlikvidují mikrovlnným zářením. Poté by měla následovat ochrana dřeva kvalitní impregnací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *