Jak opticky zvětšit malou místnost? Není na to nic složitého

Bydlíte v garsonce nebo miniaturním bytě? Ani starší domy, pokud neprošly rekonstrukcí, neoplývají prostorem. Jak to tedy udělat, aby i místnost o 20 m2 vypadala vzdušně a prostorně?

Barvy dělají divy…

… pokud dodržujete základní pravidla: V malých bytech by neměly mít všechny stěny stejný odstín. Různými barvami či stupni sytosti můžeme místnosti prostorově upravit. Tmavé barvy pohlcují světlo, opticky místnost prohlubují. To se ale projeví v kontrastu s ostatními barvami – proto tmavou barvou vymalujte jen jednu stěnu, kterou chcete opticky oddálit, nejlépe největší stěnu v místnosti. Strop vymalujte stejným odstínem jako ostatní stěny. Strop by neměl být světlejší než zdi, pokoj pak vypadá nižší.

Optický klam

Na celou stěnu namalujte nějaký výjev – pohled na moře, pohoří či zahradu. Záleží na vašem vkusu. Pokoj tak opticky získá chybějící čtvereční metry. Nabízejí se i jednodušší metody, jak si poradit – zkuste obří fotografii nebo nástěnnou tapetu.

Tip na článek:  Seznamte se s výhodami hliníku na fasádách či roletách

Všemocná zrcadla

Opticky jimi dosáhnete zvětšení prostoru. Jedna rada – neumisťujte je naproti vchodu, před dveře. Po stranách místnosti, ve výšce očí nebo na stojanu jsou v pořádku. Ideální by bylo zaplnit zrcadlem jednu celou stěnu.

Zkuste pruhy

Tak jako u oblečení, i v místnosti jimi dosáhnete optického efektu. V našem případě musí být vodorovné. Svislé pruhy by místnost protáhly do výšky, ne do hloubky. Vyberte si dvě protilehlé zdi a pusťte se do pruhů – můžete je namalovat, nalepit nebo můžou mít podobu tapiserie.

Budiž světlo

S několika málo šikovně umístěnými žárovkami dokážete nemožné. Zvýrazníte styl vašeho bytu a zvětšíte místnost. Pro začátek žárovky umístěte pod větší kusy nábytku. Tím prodloužíte jeho linie. Pokračujte dál – namontujte bodová svítidla dole u zdi nebo ještě lépe za nábytkem, abyste ho opticky protáhli. Pak přejděte k poličkám – dozadu každé z nich umístěte svítící girlandu, tím se nábytek zvýrazní a bude působit lehčím dojmem. Pokud se v místnosti nachází výrazný objekt nebo kus nábytku, který přitahuje pozornost, osvětlete ho odspodu, ale nechte dole několik centimetrů v polostínu, abyste ho opticky odlehčili a zmenšili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *