Jak připravit zahradu na zimu

Alexas_Fotos / Pixabay

Zima se blíží a s ní i poslední důležitá údržba zahrady. Nesmíme zapomenout jak na poslední stříhání trávníku a živého plotu, tak i na drcení zahradního odpadu a dřevin či na úklid listí. Na závěr si také připomeneme několik důležitých tipů pro zazimování sekačky.

Před zimou je třeba zastříhnout živé ploty. K tomu potřebujeme lehké a výkonné nůžky, které si hravě poradí s jakýmkoli porostem. Můžeme si vybrat z několika typů. Akumulátorové nůžky nám nabízejí vysoký komfort, díky němuž se nemusíme starat o přívodní kabely a nejsme tak omezeni v pohybu. Elektrické nůžky vynikají svou lehkostí, nůžky benzínové zase vysokým výkonem. Pro opravdu přesný střih je vhodné zakoupit nůžky s oboustranně ostřenými noži.

Kam s odpadem?

Zahradní drtiče jsou skvělými pomocníky na zahradě, a to především v podzimních měsících, kdy je třeba se zbavit měkkého zahradního odpadu, ořezaných větví či větších kusů dřeva. Zpracovaný materiál má díky drtiči podstatně menší objem a představuje výborný základ pro kompost jako přirozené zahradní hnojivo. Jednoduše se tak zbavíte přebytečného materiálu a zároveň vytvoříte vhodnou směs pro hnojení. Při úklidu oceníte i foukače na úklid spadaného listí. Jednoduše se tak vyhnete hromadám listí, které je třeba uklidit. Foukače také využijete při odstraňování prvního sněhu.

Tip na článek:  Zatočte se zahradním odpadem, kompostujte!

Zazimování sekačky – jak na to?

Prvním krokem je vypuštění nádrže, která by měla po celou zimní přestávku zůstat prázdná. Přes zimu se totiž v pohonné hmotě sníží schopnost snadného vzplanutí, tím pádem byste na jaře mohli mít problém se spouštěním. Přístroj by měl být stále provozuschopný – stav oleje před zimním spánkem musí odpovídat předpisu. Výměnu oleje můžete provést sami nebo o to lze požádat odborníky ze servisu.

Po posledním sečení je nutné sekačku důkladně očistit. Důležité je pečlivě vyčistit chladicí žebra a okolí výfuku, aby později nemohlo dojít k požáru. Při čištění spodní části sekačky je možné ji sklopit dozadu, zapalovací svíčka ale musí zůstat nahoře. Nepoužívejte však vysokotlakou vodní myčku, která zapříčiňuje tvorbu agresivní mokré travní kaše, ve které kvůli teplu a vlhku vznikají biologické procesy ničící stroj. Nože je dobré po sezóně vymontovat a naostřit, případně nechat v odborném servisu vyvážit. Po provedení všech údržbářských prací je třeba najít suché bezprašné místo k uložení sekačky a také ji nezapomeňte přikrýt. Sekačky se spouštěcím akumulátorem musí být navíc chráněny před mrazem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *