Když váš pes kulhá – víme, co ho čeká

Poranění pohybového aparátu patří ve zvířecí říši k těm nejčastějším. Takže pokud si u svého mazlíčka všimnete některých specifických obtíží, s pomocí určitě neváhejte. Poradíme vám, jak je poznat a na co si dát pozor předtím, než zamíříte do veterinární ordinace.

Zvíře vám často nedokáže sdělit, že ho něco bolí. Musíte si tedy všímat mnohdy nespecifických příznaků, jež vás ke správné diagnóze dovedou větším či menším obloukem. A na co se zaměřit?

Jak poznat poraněnou končetinu u psa nebo kočky

Typickým projevem bývá samozřejmě kulhání. Zvíře často drží tlapku nahoře, odlehčuje ji. Další v pořadí jsou potíže s pohyblivostí. Nedokáže váš pes najednou hladce vstát z podlahy? Má potíže při zdolávání schodů či při nastupování či vystupování z auta? Nebude to lenost, ale mnohem spíše nebezpečné onemocnění kloubů.

Všimnout si někdy lze i svalové slabosti a úbytku svalové hmoty. U kloubů je pak potřeba dávat pozor na to, jestli se nesnížila jejich pohyblivost, či zda nejsou oteklé nebo na dotek nepříjemně horké. Někdy lze zaznamenat (zvláště v koleni) také slyšitelné cvakání během prudšího pohybu. To vše je třeba veterináři sdělit.

Tip na článek:  Čistý byt i s domácími mazlíčky? Jde to!
Dog Next Dog Eurasier Dog Portrait
Když váš pes kulhá – víme, co ho čeká

Na schůzku s odborníkem se dobře připravte

Na tyto případy se specializuje i veterinární ortopedie v Praze MetropoleVet s webovými stránkami https://www.metropolevet.cz/service/veterinarni-ortopedie/. A jak vyšetření pod jejím patronátem probíhá? Sjednejte si schůzku (přes webové stránky či telefonicky), ať nemusíte dlouho čekat. Osm hodin před úvodní konzultací nedávejte zvířatům najíst, dodržujte pouze pitný režim.

Sepište všechny pozorované příznaky a vezměte s sebou rovněž veškeré léky, které vás mazlíček užívá. Čekat vás bude asi 30-60 minut péče, na jejímž konci bude stát komplexně navržený léčebný plán.

Ve hře není jen konzervativní léčba, ale v případě potřeby i pokročilé zákroky, včetně např. nápravy ruptury předního křížového vazu v koleni či artrodézy. Budete tak mít jistotu, že se chlupatému pacientovi dostane opravdu té nejlepší péče. Chcete vědět víc? Zamiřte na https://www.metropolevet.cz/service/veterinarni-ortopedie/.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *