Čistý byt i s domácími mazlíčky? Jde to!

Čistý byt i s domácími mazlíčky? Jde to!
Čistý byt i s domácími mazlíčky? Jde to!

Je to noční můra všech milovníků čtyřnohých parťáků v bytě. Chlupy, písek a bláto z tlapiček, pach z kočičí toalety a pak ještě trochu těch chlupů. Protože jsou Češi vyhlášenými milovníky zvířat, je potřeba na čistotu bytu vyzrát jinak. Prvním krokem je nastavit si přiměřené cíle, aneb Nemusí pršet, stačí, když kape!

Existují plemena psů, která nelínají. Jde například o teriéry, čínského chocholatého psa, portugalského vodního psa, nebo havanského psíka. „U některých psů je potřeba srst upravovat tzv. trimováním. To je speciální technika, při které se odumřelá srst vytrhává, protože sama nevypadává. To ale neznamená, že po takovém psovi nezůstávají v bytě žádné chlupy,“ vysvětluje Lucie Šebová, chovatelka oblíbených westíků.   I některá kočičí plemena své chovatele co do úklidu šetří. Patří mezi ně cornish rex, devon rex, nebo „naháč“ sphynx.

Vhodné krmivo je základ

Ale i u plemen, která línají, lze správnou péčí o srst a kvalitním krmivem dosáhnout nejmenších možných „škod“. Vhodné krmivo obsahuje omega 3 a omega 6 mastné kyseliny pečující o kůži a srst, které najdete i u doplňků stravy jako je lososový olej.  „Tyto prvky plní důležité funkce v řadě biologických reakcí. Jejich nedostatek prokazatelně vyvolává deprese, únavu, poruchy obnovy kůže, vypadávání srsti aj.,“ popisuje účinky přírodních složek odborník na výživu Ing. Martin Kváš. Pravidelná péče o srst psa i kočky, obzvláště u dlouhosrstých plemen, je v zájmu pořádku samozřejmostí.

Kromě starostlivosti o čtyřnohé mazlíky přináší výsledky i péče o jejich okolí. Například existují speciální laky na podlahu, se kterými je její povrch odolný proti promoklému uličníkovi a jejich hladká vrstva se lehce uklízí. K pravidelnému vybírání kočičí toalety lze vůni domova přispět výběrem steliva, jež má silné sací vlastnosti a pohlcuje pachy. Nejideálnější formou je přírodní ekologické složení z bentonitu Na skvrny od psů a koček v bytě se zase prodávají speciální spreje, které mají i dezinfekční účinky a pohlcují zápach.

Tip na článek:  Bengálský tygr nebo útlocitná seveřanka? Poradíme vám s výběrem

Nezapomínejte na výchovu

Důsledná výchova psa, ale i vytyčení hranic kočkám, jsou dalším krokem k úspěchu. Pes, který smí na pohovku a v době nepřítomnosti svého pána dokonce bivakuje v posteli, či kočka, jež má dovoleno procházet se po kuchyňské lince, úklidu bytu moc nenapomáhají. Hlavní zásadou je začít vládnout v domácí smečce včas a už při zařízení nového bytu, nebo při pořízení zvířete, stanovit jeho životní prostor. Těžko lze očekávat, že když má kočka svůj pelíšek, tak nebude přespávat i na polstrované židli u jídelního stolu, na druhou stranu jí lze jasně dát najevo, že si na ní nesmí brousit drápy.

Co se týče ideálního povrchu bytových podlah, vyhrávají hladké a snadno omyvatelné plovoucí podlahy, linolea či dlažby. V případě koberců velmi záleží na výkonu vysavače, dostat srst z pohovky je skutečný test přístroje. Trh nabízí i speciální řady robotických vysavačů určených ke sbírání zvířecích chlupů, ty ale bývají často postrachem domácích mazlíčků.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *