Interiérové stínění – jaký typ žaluzie/rolety vybrat?

Interiérové stínění – jaký typ žaluzie/rolety vybrat?
Interiérové stínění – jaký typ žaluzie/rolety vybrat?

Zima pomalu odchází a brzy přijde jaro. S tím samozřejmě vysvitnou první paprsky a slunce začne ukazovat svoji sílu. Ačkoli sluníčko velmi rádi vítáme, jsou okamžiky, kdy se chceme před ním schovat. A s tím nám pomůže stínící technika do interiéru.

V dnešní době je stínící techniky celá řada. Kromě primární funkce – stínění – splňují další nároky. Pokud tedy chceme vybrat to pravé stínění, je třeba si uvědomit, co od něj budeme požadovat. Kromě funkce stínění, vzhledu a ceny hraje důležitou roli i materiál, ovládání a další vlastnosti. Nezapomeňme to při výběru zohlednit.

Jaké jsou možnosti?

Těch možností je v dnešní době celá řada. Dnes si některé z nich představíme.

Horizontální žaluzie

Jedná se o nejrozšířenější možnost zastínění domácnosti. Horizontální žaluzie jsou tvořeny jednotlivými lamelami a ty jsou pak vzájemně spojeny řetízky nebo provázky. Tento typ žaluzií se ovládá postranním provázkem, díky kterému lze lamely různě naklánět a regulovat tak propustnost světla pronikající do místnosti. Díky pestré nabídce barev a designů mohou být originálním a elegantním doplňkem v interiéru.

Výhody horizontálních žaluzií:

 • praktičnost,
 • dlouhá životnost,
 • snadné ovládání.
Horizontální žaluzie
Horizontální žaluzie

Vertikální žaluzie

Dříve se používaly vertikální žaluzie převážně v kancelářských prostorech. Dnes, díky dostupným vzorům a dekorům, nacházejí uplatnění i v domácnostech. Na trhu se nabízejí v nepřeberném množství odstínů, takže si vybere opravdu každý.

Tip na článek:  Jak na údržbu venkovních rolet?

Kromě samotné barvy lze u tohoto typu žaluzií zvolit i šířku jednotlivých lamel. Pokud zvažujete, kam vertikální žaluzie použít, ideální jsou k tomu velké prosklené plochy nebo okna atypických tvarů.

Výhody vertikálních žaluzií:

 • omyvatelnost,
 • dlouhá životnost,
 • široký výběr barev,
 • dekorativní prvek.

Interiérové látkové rolety

Látkové rolety jsou nadčasový, neotřelý, elegantní prvek v každém interiéru. Jsou dostupné v nepřeberném množství designů, a zároveň jsou i velice praktické. Látkové rolety se standardně ovládají kuličkovým řetízkem, nebo také elektromotorem.

Mezi jejich hlavní přednosti patří:

 • design a výběr z mnoha typů a barev látek,
 • dekorativní vlastnosti,
 • možnost vyhotovení s vlastním potiskem.
Interiérové látkové rolety
Interiérové látkové rolety

Japonské posuvné stěny

Velmi často se v domácnostech objevují místo vertikálních žaluzií takzvané japonské stěny nebo závěsy. Tento systém nabízí praktické zastínění interiéru a díky posuvným stěnám vytváří velmi zajímavý designový prvek.

Japonské posuvné stěny se dají ovládat ručně, ovládací tyčkou, provázkem nebo motorem.

Výhody japonských stěn:

 • moderní a zároveň praktický doplněk,
 • mobilní stěna,
 • výběr z široké škály materiálů, vzorů a barev,
 • snadný a tichý chod.
Japonské posuvné stěny
Japonské posuvné stěny

Interiérové stínění by mělo v interiéru vytvořit pohodu a příjemné prostředí. Při výběru se zaměřte na své požadavky a zvolte takové stínění, které vám bude ve všech směrech vyhovovat, a zároveň zapadne do interiéru. Pokud si s tím nevíte rady, obraťte se na odborníky. Vypracují vám návrhy interiérů, díky kterým si lépe představíte zvolenou barevnou kombinaci nebo design.

Za poskytnuté informace k článku děkujeme firmě Linie Design – návrhy a realizace interiérů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *