Jak na údržbu venkovních rolet?

Jak na údržbu venkovních rolet?
Jak na údržbu venkovních rolet?

Venkovní rolety v poslední době prodělaly mnoho výrazných inovací. Jsou vyráběny z vysoce odolných materiálů, které se snadno udržují. Jsou během roku vystaveny venkovním vlivům, dešti, sněhu, povětrnostním podmínkám a zachycují prach, proto je nutné důkladné čištění aspoň jednou do roka.

Při čištění rolet přihlédněte zejména k druhu materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Vnitřní rolety se často dají i prát. Pokud z nich pomocí vysavače nastaveného na nižší výkon odstraníte prach, můžete je sundat a očistit měkkým kartáčem na rovné zemi. Pak je omýt houbou ve vaně s vlažnou vodou a šetrným mycím prostředkem. Nakonec je třeba rolety opláchnout sprchou, rozložit na sušák a nechat vyschnout. Do okna je pověste, až budou zcela suché. U venkovních rolet se materiál prát nesmí, proto venkovní rolety do oken vysajte a pak je jemným čisticím prostředkem pomocí vlhkého hadru vyčistěte. Nakonec je omyjte čistou vodou a vysušte je suchým hadrem.

Čištění venkovních rolet

Lamely předokenních rolet i s pancířem nejdříve důkladně opláchněte vodou, abyste je zbavili naneseného prachu, mušek a dalších nečistot. Práci si můžete usnadnit pomocí sprchy a hadice. Jemným hadříkem nebo houbou vyčistěte všechny zámky a spojení jednotlivých lamel. Voda na čištění venkovních rolet by měla mít maximálně 40 ˚C. Přidejte mýdlo nebo neagresivní formu saponátu. Při čištění postupujte opatrně a pomalu. Čistěte je jedním směrem a v jednom tahu. Postupujte z jedné strany na druhou tak, abyste si špínu a maz zbytečně neroznášeli dál po roletě.

Tip na článek:  Dřevěná podlaha nebo „plovoučka“ ?

Jak provádět čištění

Nepoužívejte chemikálie, rozpouštědla ani ředidla, která by mohla vaše rolety nenávratně poškodit. Otevřete i revizní klapku a vyčistěte jemným hadříkem i prostor uvnitř. Po důkladném omytí zámků roletu zase opět velmi důkladně opláchněte čistou vodou. Roletový pancíř nechte uschnout. Pokud mají vaše rolety zabudované motorické ovládání, dbejte na to, aby voda nepronikla do motoru uvnitř boxu. Pro snadné čištění rolet si zvolte vhodné počasí, ať je můžete pohodlně vyčistit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *