LED žárovky jsou úsporné a dlouho vydrží

Moderní světelné zdroje mají až dvacetinásobnou výdrž v porovnání s klasickými žárovkami. Jsou také odolnější vůči častému spínání a mechanickému poškození. Investice do nákupu úsporné LED žárovky se vám v průběhu jejího používání několikanásobně vrátí.

Výběr světelných zdrojů je čím dál rozmanitější a pro nepoučeného zákazníka může působit zmatečným dojmem. Dávno už neplatí, že pokud si nejsem jistý, tak „šedesátkou“ žárovkou nic nezkazím. Několik let totiž už platí zákaz výroby klasických žárovek a ty jsou nahrazovány úspornějšími alternativami. V obchodě se tedy můžete setkat s více typy světelných zdrojů, které se liší efektivitou, barvou světla a především životností.
ssss
sssss

 

LED žárovky a LED svítidla

Světelné zdroje, které jako zdroj svícení používají LED diody, mají nejlepší hodnoty ve své úspornosti a dlouhé životnosti. Světlo v LED svítidlech vzniká na principu, známém jako polovodič. Neobsahují žádné mechanicky málo odolné části, takže nehrozí jejich rozbití nárazem, nebo přepálení vlákna, jako u žárovky. Jednotlivé LED čipy mohou být velmi malé a díky tomu lze sestavit prakticky jakýkoliv tvar LED svítidla, LED pásku, nebo LED žárovky. Jsou také odolné proti častému spínání a rozsvítí se okamžitě po stisku vypínače. Mají až o 90 % lepší účinnost oproti klasickým žárovkám a jejich životnost je v rozmezí 15000 – 20000 provozních hodin.

Tip na článek:  Dřevostavby v nízkoenergetickém a pasivním standardu

Úsporné žárovky

Kompaktní zářivky, známé taky pod označením úsporné žárovky nebo „úsporky“, jsou zářivkové trubice, připevněné k elektronickému předřadníku a zakončené paticí pro klasickou žárovkovou objímku. I když jsou postupně vytlačovány úspornějšími LED žárovkami, stále mají své výhody. Kromě příznivé ceny je tu i možnost, vybrat si barvu světla. Ta je značena jako teplota chromatičnosti a pohybuje se od teplých, žlutých odstínů (2700 – 3000 K), po bílé, chladnější (4000 – 6000 K). „Úsporky“ mají také nižší spotřebu oproti klasickým žárovkám, ale nedosahují takové úspory, jako světelné zdroje LED. Jejich životnost se pohybuje kolem 10000 hodin.

habergibitv / Pixabay

Obyčejná žárovka je dnes již překonaná technologie. Její životnost je pouhých 1000 hodin, což z ní v kombinaci s nízkou efektivitou činí ekonomicky nevýhodný světelný zdroj. Při průměrném svícení 3h denně, nevydrží obyčejná žárovka ani rok. Oproti tomu moderní LED žárovky mohou svítit až několik desítek let. Investice se vám tak v průběhu jejich životnosti mnohonásobně vrátí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *