Pečujte o ozdobu svého interiéru

Je krásné, trvanlivé, dříve patřilo ke standardu dnes k luxusu. Řeč je o dřevěném nábytku z pořádného dřeva. Jak se o něj postarat, aby nám sloužil po řadu let, stále stejně krásný?

Dnešním trendem je návrat k přírodním materiálům, jako je dřevo, kámen nebo přírodní tkaniny. Právě tyto materiály nám umožní si doma vybudovat příjemné a harmonické prostředí.

wooden-bedroom-furniture-1

Ošetření povrchu

Pokud si necháte vyrobit či koupíte v obchodě kvalitní masivní nábytek, většinou je již povrchově ošetřen. Mezi nejčastější přípravky pro ošetření povrchu dřeva patří oleje, vosky, barvy či laky. Oblíbené je např. moření, které zbarví dřevo se zanecháním jeho textury. Namořený povrch se pak musí ještě povrchově upravit lakem, aby byl odolnější.

Nevýhodou laku může být to, že dřevo zcela izoluje, takže ztratíte možnost kontaktu se surovým materiálem. U barvy je situace podobná s tím, že překryje i texturu dřeva.

Co se týče klasických olejů, a vosků jsou ke dřevu šetrnější a nechávají dřevo dýchat. Nezaručí dokonalou ochranu dřeva, ale ponechají vám možnost přímého kontaktu se dřevem. Při použití samotného oleje je třeba ochranu celkem často obnovovat. Na druhou stranu má dřevo nádherný matný vzhled. Olej zabraňuje pronikání nečistot do dřeva. Vosk celkem dobře chrání před vodou a je možné jej vyleštit do velkého lesku.

Moderním způsobem ošetření dřevěného nábytku je využití voskových olejů Osmo. V podstatě slučuje výhody olejů a vosků vše z přírodních materiálů. Takže dřevo ošetřené barvou na dřevo Osmo, dýchá, je na dotek hedvábné a vzdoruje nečistotám i vodě.

Tip na článek:  Znáte výhody nábytku z masivu?

Zároveň již nemusíte tak často nanášet novou vrstvu, neboť voskové oleje vydrží dlouho. K dispozici jsou voskové oleje či lazury Osmo nejen do interiéru ale také na terasy či dřevěné altány.

Jak na údržbu dřeva

Po zakoupení dřevěného nábytku si nastudujte informace k údržbě. Jako přírodní materiál dřevo potřebuje specifickou péči a správnou údržbu, která výrazně ovlivní jeho životnost.

Jelikož dřevo stále pracuje, zejména s vlhkostí je třeba s tím počítat. Např. pokud nábytek umístíte blízko tepelného zdroje, může dojít ke změnám tvaru i rozměrů.

K samotnému čištění dřeva použijte přípravky, které doporučuje výrobce nebo vlhkou utěrku. Pokud dřevo namočíte moc, tak jej můžete poškodit, proto pozor na to! I když je dřevo chráněno proti vlhkosti, pokud se na něj vylije tekutina, ihned ji do sucha utřete.

Pokud používáte povrchovou úpravu olejovými vosky Osmo, můžete využít speciální sprej na údržbu.

Nespornou výhodou dřeva je ten, že ho můžete restaurovat. Pokud dojde k odštípnutí či se objeví prasklina, je možné to vyřešitspeciálním tmelem. Dá se sehnat v různých barvách dle typu dřeva. Po vyplnění problematického místa se pouze přebrousí.

Pokud chcete, abyste se z vašeho dřevěného nábytku těšili opravdu dlouho, pečujte o něj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *