Není lavička jako lavička

LavickaK příjemnému posezení u domu či na zahradě patří již odedávna zahradní lavička. Zatímco v dobách našich prababiček byla místem posezení se sousedy, kde se probralo vše od nově narozených dětí až po úrodu, v současné době je zahradní lavička místem, kde si rádi v klidu vychutnáme šálek kávy nebo čaje sami nebo s rodinou či s přáteli, kde vystavíme tvář slunečním paprskům, nebo se naopak ukryjeme ve stínu vzrostlých stromů.

Lavičky jsou stabilní a mohou proto stát volně, bez ukotvení. Navíc je lze snadno přenášet a vytvořit si tak posezení v mnoha zákoutích dvora nebo zahrady. Příjemné tvarované sedáky a opěrky s ideálním sklonem zaručují pohodlí i při dlouhodobějším sezení a proč to nepřiznat – leckdy poslouží i pro příjemné zdřímnutí…Záleží jen na vás, jaký materiál upřednostníte. Na výběr jsou lavičky z tradičních i moderních materiálů – dřevěné, betonové, kovové, litinové i sezónní lavičky plastové, lavičky s područkami i bez nich. Vzhledem ke kvalitním povrchovým úpravám může většina laviček zůstávat venku po celý rok, aniž by jejich vzhled utrpěl. Váháte, jakou lavičku si vybrat? Jaké jsou přednosti a případné nedostatky jednotlivých materiálů?

Dřevěné lavičky
Velké oblibě se těší již tradičně lavičky dřevěné, které představují klasický zahradní nábytek. Kvalitní dřevěné lavičky se vyrábí z tvrdého dřeva, které vyniká dlouhou životností a náklady nezbytné pro jeho ošetřování jsou přijatelné a ve srovnání s náklady na ošetření měkkého dřeva jsou značně odlišné ku prospěchu spotřebitele. Lavičky mohou být označeny značkou „FSC“. Ta je zkratkou nevládní neziskové organizacae Forest Stewardship Council, jež byla založena s cílem chránit světové lesy. Garantuje původ dřeva z ekologicky šetrného a sociálně prospěšného hospodářství. Provozovatelé lesních majetků, kteří mají zájem získat certifikát FSC musí dodržovat standardy určené pro daný region tak, aby ochrana lesů byla co nejúčinnější. Pakliže zakoupíte lavičku s označením FSC, můžete si být jisti, že kupujete produkt s jasným původem, za jehož vznikem stojí svědomité obhospodařování světových lesů.

Klasika – kovová drátěná lavička
Poslední dobou se „ke slovu“ dostávají lavičky kovové a také s drátěnou výplní. Jedná se o materiál, který je poměrně odolný a vydrží vám řadu let. Pakliže zvolíte lavičku pozinkovaného materiálu nebo opatřenou práškově nanášeným lakem, údržba je minimální. Jednotným nepřítelem těchto laviček je rez. Boj s ní však nepatří k nejsložitějším. Stačí rezavá místa opatrně obrousit smirkem a zapravit lakem, nebo lakovací tyčinkou určenou k opravám laků. Tyto korekce zvládne hravě i jemná ženská ruka. Pakliže pořizujete více kusů, lze tyto lavičky i pohodlně stohovat. Pořídit si můžete také kovovou lavičku, která kopíruje kmen vzrostlého stromu po jeho obvodu. Vypadá nesmírně atraktivně a vynikne zejména na větších zahradách.

Tip na článek:  Léto je tady: Na nákup zahradního nábytku máte nejvyšší čas!

Lehké hliníkové lavičky
Hliníkové lavičky patří k oblíbeným díky své nízké hmotnosti, dobré stabilitě, odolnosti a dlouhé životnosti. Na výběr jsou celohliníkové, nebo kombinace se dřevěm, plastem i textilií.

Praktická lavička s úložným prostorem
Obtěžuje vás neustále přenášení sedáků, které vám posezení na lavičce zpříjemňují? Pořiďte si lavičku s úložným prostorem. Kromě toho, že je vhodná pro venkovní posezení, lze ji využít také v interiéru, jehož je pěkným doplňkem. Na trhu je celá řada v atraktivním designovém provedení s dostatečně velkým úložným prostorem, který spolehlivě ukryje nejen sedáky samotné lavičky, ale také třeba sedáky křesel, ubrus a mnohé další.

Dva v jednom – zahradní lavice s květináčem
Tato lavička v sobě snoubí možnost posezením a zdobného prvku zahrady. Hned vedle pohodlné sedací části je zabudován květináčový kryt, takže vaše oblíbené květiny vám voní přímo pod nos. Tato lavička působí velmi pěkným dojmem jako solitér na upraveném trávníku či dotváří atmosféru romantického zákoutí.

Romantické proutí
Přírodní proutěné, ratanové lavičky je třeba chránit proti nepříznivým vlivům počasí. Však také pohled na zasněženou lavičku, která dotváří na vaší zahradě atmosféru přímořského střediska, by nebyl tak úplně v pořádku. Tyto lavičky sice nejsou odolné proti povětrnostním vlivům, ale vypadají působivě. Ideální jsou jako vybavení zimní zahrady, odkud je můžete vynést pokud si chcete posedět na zahradě a užít si čerstvého vzduchu a zeleně. Pakliže je právě toto váš „šálek kávy“, ale buď se nechcete zatěžovat s přenášením lavičky nebo na ni nemáte uvnitř ani prostor, můžete zvolit kompromis. Lavičku, která vypadá jako ratanová, ale její pletivo tvoří umělá vlákna, která se vyznačují vysokou odolností a dlouho životností. Jejich údržba je minimální a spočívá v podstatě jen z očištění a omytí lavičky.

Ať si vyberete jakoukoliv z laviček, dopřeje vám tento zahradní kus nábytku spoustu krásných chvil na čerstvém vzduchu. A to jde především – o klid, pohodu a vaši dobrou náladu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *