Nářadí na okrasné keře

zahradnické nůžky
zahradnické nůžky

Křovinořez, někdy také motorová kosa či vyžínač, slouží k ulehčení práce na zahradách, kde jej můžeme využít k vyžínání vysoké trávy a plevele. Dále nám usnadní práci při vyřezávání křoví a menších stromků (nejčastěji se udává maximální průměr kmene 15 centimetrů, pokud hledáte stroj na větší rozměr, nabízí se štípačka na dřevo). Na úpravu vzhledu keře raději použijte nůžky na živý plot.

Dnešní trh nabízí doslova nepřeberné množství různých typů křovinořezů pro různá využití. Existuje je k nim často i velké množství příslušenství a řezných strojů, čímž se rozsah použití křovinořezů ještě zvětšuje. A tak si zajisté každý zájemce o křovinořez vybere přesně takový stroj, který bude vyhovovat jeho potřebám pro práci na zahradě a její údržbu.

Pro práci s křovinořezy je zapotřebí vždy dbát základních pravidel a před spuštěním stroje zkontrolovat zda:

  1. se nikde nevyskytují žádné praskliny (zvláště v okolí nože/struny)
  2. je víko nádrže pevně uzavřeno
  3. je nůž/struna v pořádku a správně se pohybuje
  4. je popruh nastaven tak, aby jeho délka umožnila pohodlnou a především bezpečnou práci (u většiny křovinořezů je funkce rychlého uvolnění popruhu v případě nouze – vždy je dobré si ji, dříve než se pustíme do práce, vyzkoušet a zjistit, jak přesně funguje)
Tip na článek:  Milujete víno? Pak při navrhování kuchyně nezapomeňte na vinotéku

Opomínat bychom neměli ani ochranné pomůcky, kterými bychom měli být při práci s křovinořezy vždy vybaveni. Patří sem:

  1. ochranná přilba vybavená ochranným štítem (v případě, že na helmě není ochranný štít, měli bychom použít ochranné brýle, čímž zamezíme poranění očí)
  2. vhodný oděv (dlouhé rukávy i nohavice) a obuv (nejlépe pracovní boty, které jsou vyztužené)
  3. ochranné rukavice

Pracujeme-li s křovinořezem poprvé, či jej používal před námi někdo jiný, je zapotřebí si jej vždy správně nastavit. Kromě nastavení délky popruhu, si musíme nastavit výšku stroje a ovládací rukojeť, tak aby byla ve správné výšce, rovně před námi (směrem k nosné trubce) a úhel našich loktů byl při volně visícím stroji cca 120°.

Neměli bychom zapomínat ani na pravidelnou údržbu stroje, jako je doplňování paliva a broušení nože (máme-li křovinořez se strunou, tak je zapotřebí vždy překontrolovat délku struny). Údržbu je možné také nechat provést u autorizovaného prodejce.

0 komentářů: „Nářadí na okrasné keře

  • 22.5.2015 (7.22)
    Trvalý odkaz

    Křovinořezy jsou super, ale podle mě když je na zahradě něco jako lavičky, skalky, atd, tak je lepší si pořídit vyžínač, se kterým se manipuluje v těchto případech lépe.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *