Základem pěkného živého plotu je jeho střih

Zivy plotObdivujeme ji v zámeckých zahradách, v labyrintech a stále častěji také u běžných rodinných domů. Ano, řeč je o upravené zeleni v podobě perfektně zastřižených keřů a živých plotů.

Stále více lidí volí pro rozdělení či oddělení svého pozemku přírodní variantu, živý plot. Ačkoliv než vyroste a začne na sto procent plnit svou úlohu, to nějakou dobu trvá, je zelený přírodní předěl stále oblíbenější variantou, jak si dopřát soukromí a ukrýt se před zvídavým zrakem sousedů, nebo jak si prostě a jednoduše vytvořit na zahradě romantické zákoutí.

Aby však byl živý plot ozdobou zahrady nestačí, že bude dobře rostlý a zdravý. Dodat mu požadovaný tvar musí lidská ruka. Pokud se domníváte, že vám na jeho údržbu vystačí zahradnické nůžky, můžete mít sice pravdu, ale další otázkou je, za jakou cenu. Bolest rukou, nepravidelnost střihu, celkový nekomfort. Nutnost střihání živého plotu již v nejednom případě skončila jeho výměnou za klasický dřevěný, zděný či pletivový. Bohužel. Stačí však málo – zvolit odpovídajícího pomocníka, který vám práci usnadní.

Vyberte si: akumulátor, elektrika či benzín
Nůžky pro údržbu živého plotu se vyrábí s akumulátorovým, elektrickým i benzinovým pohonem. Největší oblibě se těší prvé dva modely, tedy s pohonem akumulátorovým a elektrickým. Benzinové modely jsou dobrou volbou všude tam, kde se jedná o rozsáhlou ošetřovanou plochu, na běžné živé ploty stačí elektrické či akumulátorové nůžky. Oba druhy jsou lehké, uživatelsky příjemné a dobře se ovládají. Zatímco elektrické nůžky však vyžadují přívodní kabel, akumulátor vám umožní práci naprosto bez omezení. Díky němu nůžky dokážou na jedno nabití pracovat až celou hodinu.

Tip na článek:  Zakrývací plachty mají na zahradě mnoho uplatnění

Vsaďte na kvalitu
Při výběru nůžek je třeba brát v úvahu, o jaký typ údržby se bude jednat a také v jaké výšce budete pracovat. Zda si přejete dokonalé tvarování, při kterém vám výrazně práci usnadní krátké střižné lišty, nebo jestli budete upravovat rozsáhlejší plochy živého plotu, kde jsou vhodnější variantou střižné lišty dlouhé. V případě lišt je třeba vsadit na kvalitu. Ty, které vám poslouží nejlépe a nejvíc, se vyrábí z oceli, která je obráběna laserem. Pro práci s vysokým porostem se vám zase vyplatí zvolit teleskopické plotové nůžky, s nimiž lze dosáhnout až do výše přesahující čtyři metry.

S plotem si dobrým pomocníkem hravě poradí i žena
Doba, kdy plotostřihy, jak se také plotovým nůžkám říká, vážily tolik, že tato práce byla vyloženě mužskou záležitostí, je dávno pryč. Dnes jsou všechny modely lehké a i pro ženu je manipulace s nimi téměř hračkou. Pokud ještě váháte a zdá se vám investice do takovéhoto nástroje zbytečná, vězte, že i cena je v současné době již příznivá. Pokud jednou vezmete plotové nůžky do ruky a během krátké doby budete mít plot „jako když střihne“, už si nebudete umět jinou formu úpravy představit. Vrátit se ke klasickým nůžkám je totiž podobné, jako se vrátit od automatické pračky k valše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *