Ložní povlečení pro vás klidný spánek

Lozni pradloJiž před dvěma tisíci let řekl řecký spisovatel, historik a filozof Plútarchos, že spánek je jediný dar bohu, který je nenahraditelný.

Aby spánek byl klidný, příjemný a přinesl požadovaný odpočinek, je zapotřebí vytvořit pro něj optimální podmínky. Místnost, kde spíte, by neměla být přetopená, za optimální je považována teplota 18 – 20 °C. Měla by být zatemnělá, neboť světlo brání vylučování melatoninu. Nezbytné je lůžko s kvalitními matracemi, ale také lůžkoviny. Jejich sortiment je dnes širší než kdy dříve a na výběr je nejen pestrá barevná škála, ale také nejrůznější materiály. Při výběru povlečení tak hraje roli nejen vizuální podnět, ale i to, jak příjemný je nám materiál na dotek. Povlečení by mělo samozřejmě vhodně ladit s interiérem ložnice, ale důležitou roli hraje právě to, nakolik je dotek materiálu člověku příjemný. Někdo upřednostňuje chladivé hladké materiály, další si potrpí na látky hřejivé a hebké. V neposlední řadě je jedním z faktorů pro výběr ložního povlečení také náročnost údržby, jakou bude vyžadovat. Zatímco některé druhy se nemusí žehlit vůbec, pro jiné je vyžehlení nutností.

Bavlněná klasika
Bavlněné povlečení patří k obecně velmi oblíbenému a to zejména z toho důvodu, že se jedná o tradiční přírodní materiál. Takovéto povlečení je navíc velice příjemné na dotek, dobře si udržuje svůj tvar a na výběr je v celé široké řadě designů a barev.

Nežehlivý krep
Stále větší oblibě se těší mezi materiály krep. K jeho největší výhodě patří to, že krepové povlečení není zapotřebí žehlit a jeho „zmačkaný“ vzhled nejen, že není na závadu, ale je přímo vítaný. Na druhou stranu krep není tak příjemný na dotek, a pokud se pro toto povlečení rozhodujete, určitě na něm nešetřete. Za vynaložené prostředky byste totiž mohli získat povlečení z toho nejlacinějšího krepového materiálu, který není určen na povlečení a poměrně „škrábe“. Naproti tomu kvalitní krep je mnohdy srovnatelný v příjemnosti s kvalitou bavlny. Je třeba zdůraznit, že krepovému povlečení vyloženě prospívá praní a čím častěji jej vyperete, tím výrazněji časem změkne.

Tip na článek:  Sušení s tím správným pomocníkem není žádné umění

Flanel
Pro chladnější období je vhodné flanelové povlečení, jež má díky složení materiálu schopnost dodatečného zahřátí. Vedle svých kvalitních izolačních vlastností nabízí poddajnost a je velmi příjemné na dotek. Abyste uchovali co nejdéle barevnou stálost povlečení, perte jej po rubu se zapnutými knoflíky a v prášku určeném na jemné a barevné prádlo.  

Mikrovlákno
Do našich domácností si nachází cestu také poměrně nový materiály, mikrovlákno a microfleece. Jsou hebké, na dotyk velmi příjemné a hřejivé. Jejich nespornou výhodou je snadná údržba, neboť není třeba je žehlit. Stačí je pouze vyprat, důkladně vytřepat, pověsit a usušit. Ovšem pozor – na vzduchu. Oba materiály nejsou vhodné pro sušení v sušičkách.

Elegantní satén
Tkanina saténového povlečení je vyrobena z kvalitních jemně česaných přízí v atlasové vazbě. Díky ní materiál získává elegantní jemný a decentní lesk, který mu dodává luxusní vzhled. Satén je spíše chladivý a jeho kontakt s pokožkou je vnímám jako nesmírně příjemný. Tento materiál žehlit můžete, ale není to vyloženě nutné.

Fantazii se meze nekladou
Můžete si pořídit jednobarevné bavlněné povlečení v některém z mnoha odstínů pastelových barev, povlečení s různými motivy od romantických kytiček až po extravagantní abstraktní vzory. Záleží jen na vašem stylu a vkusu. Pro děti se vyrábí povlečení s motivem oblíbených pohádkových hrdinů a zvířátek, které jim zpříjemní chvíle strávené v postýlkách.

Jak o povlečení co nejlépe pečovat?
Vzhledem k tomu, že v noci vypotíme několik decilitrů vody, pot se vsakuje do povlečení a je třeba proto povlečení pravidelně prát. Doporučený interval je 1x měsíčně, ale tuto informaci nelze zevšeobecňovat. Více se potíme například v horkých letních dnech či při nemoci, kdy vypotíme i přes litr tekutin a tomu by měla odpovídat i péče o povlečení.  Většinu ložního prádla je možné prát na 60 °C, některé i na 90 °C a podle toho, zda se jedná o stálobarevné či bílé, nebo o barevné povlečení, volte odpovídající prací prostředek, abyste zamezili například rychlému blednutí barev.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *