Biologické čištění jezírka

zahradní jezírkaZahradní jezírko vypadá velmi pěkně a dotváří ráz vaší zahrady, ale není možné zapomínat na pravidelné čištění a udržování rostlinstva a vodních živočichů v živém stavu. Procházky kolem jezírka jsou velmi pěkné. Nezáleží na tom, zda jste zvolili pouze okrasná nebo koupací jezírka.

Pro vyčištění vody se musí zachovat potřebná biologická rovnováha. Čištění provádějte speciálními filtry a filtračními systémy. Jedná se o mechanické nebo biologické druhy, schopné obstarat dostatečnou cirkulaci vody.

Dobře vybraná filtrace je základem pro život v jezírku. Vyzkoušet se dají čerpadla, UV lampy a vzduchování.  Voda musí být stále provzdušňována, protože malé zahradní jezírko v sobě neudrží dostatek kyslíku a rostliny a živočichové  zde nemají možnost žít. Pěkným dekorativním prvkem k ovzdušňování může být fontánka ve středu jezírka s přepadávajícími proudy vody. Nemusíte se bát velké spotřeby energie, kabelů a zásuvek u vody – napájení se dá zajistit solárním panelem. Během letního období dochází k většímu odpařování vody, tudíž vodu pravidelně doplňujte měla by mít stejnou teplotu jako stávající v jezírku. Na zimu se jezírko nevypouští, ale musíte provést zazimování jezírka. Ryby zůstanou v jezírku, ale potřebují stálý přívod kyslíku. Některé rostliny uložte do nádoby s vodou a dejte třeba do garáže, skleníku apod., některé rostliny zůstávají v jezírku a kolem něho.

Tip na článek:  Nečekejte na podzim s novými trendy v bydlení

Čistota jezírka se musí zajišťovat pravidelně, ne v závislosti, jestli vám má zrovna voda posloužit ke koupání.  Zkusit můžete speciální čistič bio jezírek, který neškodí žádným vodním živočichům ani rostlinám a  byl vyvinut z bakterií a enzymů v dobré kombinaci k šetrnému čištění nečistot organického původu. Mimo jiné  dokáže omezit obsah živin potřebných k růstu řas.

Zahrada může být i místem, kde vám jezírko dočistí vodu z domovní čistírny odpadních vod.

Tuto vypouštěnou vodu zatím nelze vyčistit tak, aby se hodila ke koupání, ale můžete s ní počítat k zaléván nebo zavlažování. Jezírko bude koncovým článkem systému ČOV, nebo ho můžete zapojit až za kořenové pole (čistírnu).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *