Jak upravit dětský pokoj pro alergika?

Vašemu dítěti odborný lékař diagnostikoval alergii a doporučil upravit prostředí, ve kterém se pohybuje. Čím začít?

Snadný úklid

V prvé řadě potřebujete pokoj, který se bude velmi snadné uklízet – budete to totiž dělat hodně často. Ignorujte rady babiček a vůbec starších rodinných příslušníků, kteří vám pohoršeně sdělují, že „budeš-li to malé chovat ve sterilním prostředí, nevypěstuje si žádnou imunitu…“, vaše dítě už poruchu imunity má a je na vás, aby se nezhoršovala a projevovala se v co nejmenší možné míře.

Postel

Každé dítě má postel, ve které spí, což znamená, že zde tráví asi třetinu svého života, a právě postel je rájem pro roztoče, kteří způsobují a zhoršují alergické reakce. Namísto přikrývek a polštářů z peří nebo ovčího rouna kupte lůžkoviny ze syntetických materiálů, které je možno prát, a to minimálně na 60o, což je teplota, kterou roztoči nepřežijí, lůžkoviny často převlékejte. Ideální je rovněž pratelný pro roztoče nepropustný, ale přitom prodyšný potah z mikrovlákna na matraci.

Tip na článek:  Čistý byt i s domácími mazlíčky? Jde to!

Textilie

Zapomeňte na koberce, záclony a závěsy – drží se v nich prach, který alergika dráždí a zhoršuje jeho potíže. V ložnici alergika patří na okna žaluzie. Při dnešním širokém výběru podlahových krytin bude rovněž jistě možné zvolit za koberec vhodnější alternativu – lino nebo plovoucí podlahu. V případě dětí se doporučuje spíše linoleum, protože podlaha bude teplejší a lépe zvukově odizolovaná a děti hrou na zemi tráví hodně času.

Hračky

Problémem největším jistě bude nutnost minimalizovat počet textilních a plyšových hraček. Ideální počet je nula. Protože však nelze předpokládat, že by se jich zejména mladší dítě bylo schopno úplně vzdát, alespoň je často vyperte nebo nechte po dobu 24 hodin v mrazničce, abyste zamezili množení roztočů, a rozhodně dítěti nedovolte, aby s nimi spalo v posteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *