Dřevěná podlaha nebo „plovoučka“ ?

Pokud se chystáte pořídit si novou podlahu a váháte mezi klasickou dřevěnou podlahou a moderní plovoucí, jistě zvažujete u obou alternativ jejich pro a proti. Každá má svá specifika, pro která je více či méně vhodná.

Klasikou zůstává dřevěná podlaha, kterou si oblíbily již celé generace před námi a známe ji ponejvíce jako parkety položené do tvaru stromečku. Řada lidí je překryla v době módy koberců kovraly, jekory a dalšími koberci, aby nyní, když se přírodní materiály zase hlásí o slovo a víc než kdy před tím, koberce odstranili a dali vyniknout prosté kráse dřeva. Dokonce i dnes se parketové podlahy pokládají a k jejich výhodám se přičítá, že mají poměrně příznivou cenu. Pakliže se vám parkety líbí, ale obáváte se vrzání, které bývalo pro tyto podlahy tak charakteristické, obavy odhoďte. Dnešní technologie, laky a tmely umožňují naprosto odlišný způsob pokládky, který vrzání zamezuje. S tím souvisí i jejich odlišná údržba. Zatímco dříve se parkety drátkovaly, dnes je jejich ošetření podstatně snazší. Stejně jako u dalších druhů dřevěných podlah je základem úklidu odstranění nečistot smetením nebo vyluxováním, s následným ošetřením výrobkem, který je pro dřevěné podlahy přímo určen. Podlahu vytírejte do sucha. Abyste zamezili zbytečným oděrů díky kamínkům a hrubým nečistotám přineseným zvenčí, je dobré umístit před vstup pokoje s parketami umístit čistící rohože. Kvalitní a dobře položené parkety vás přežijí. Vydrží totiž i hodně přes sto let. Při pokládce je důležité jen dopřát materiálu dostatek času, aby se mohl aklimatizovat. Většinou se jedná o cca dva týdny.

K výhodám či možná lépe řečeno přednostem dřeva patří v prvé řadě už jeho přítomnost v bytě, která mu dodává punc útulnosti, umocněný příjemným pocitem při chůzi. Na výběr je dnes celá řada různých druhů dřeva. Pokud se pro takovouto podlahu rozhodnete, je třeba zvážit podle místa, kde bude položena, jaký druh vybrat. Disponují totiž různorodou tvrdostí a jiné dřevo je vhodné tam, kde bude vysoce zatíženo pohybem osob a jiné například v ložnici. Další výhodou je rychlá pokládka a snadná montáž a u oblíbené plovoucí dřevěné podlahy životnost až třicet let. Určitou nevýhodu může představovat oproti laminátové plovoucí podlaze vysoká cena a možnost sesychání materiálu, zvláště v zimních měsících. V tomto období je proto důležité vzduch v místnosti vlhčit, což však neprospěje jen vaší dřevěné podlaze, ale i vám samotným. Je důležité vědět, že pod dřevěnou podlahu nelze umístit podlahové topení.

Tip na článek:  Krása a kouzlo zelených střech

Velice rozšířenou variantou jsou dnes laminátové plovoucí podlahy. Představují oblíbenou a moderní podlahovou krytinu a oproti dřevěným podlahám jsou cenově dostupnější. Můžete je pořídit v široké škále provedení a designu a dokáží být na pohled prakticky k nerozeznání od dřevěné podlahy. Vynikají vysokou tvrdostí, jejich montáž je rychlá a snadná, avšak na rozdíl od přírodního materiálu není možné je renovovat broušením. Jsou také na dotek chladnější a hlučnější. Tato podlaha se vyrábí jak v nižší cenové hranici, tak také jako drahá a luxusní, která splňuje vysoké nároky na povrchovou odolnost a je vhodná například i do rezidenčních prostor. Záleží jen na vás, kolik peněz si můžete dovolit či kolik jich chcete do „plovoučky“ investovat. Roli při výběru bude hrát stejně jako u dřevěné podlahy skutečnost, kam ji plánujete položit. I laminátová plovoucí podlaha se dělí do tříd podle stupně zátěže. Jejich údržba je jednoduchá, ideální je čištění suchou cestou za pomoci vysavače či smetáčku, s případným následným ošetření vlhkým mopem. To je důležité – tato podlaha nesmí být nikdy mokrá, ale vždy jen vlhká. Životnost těchto podlah je kolem dvaceti let.

K výhodám laminátové plovoucí podlahy patří kromě rychlosti pokládky snadná údržba, odolnost vůči otěru, možnost výměny poškozených lamel, možnost umístit pod ni podlahové topení. V neposlední řadě hraje při výběru nové podlahy cena a ta je v tomto případě nízká.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *