Palivové dřevo je ekologické víc, než si myslíte

Palivo z obnovitelných zdrojů považujeme za ekologické, ovšem podíváme-li se na dřevěná polínka, snadno nás napadne, zda by nedokázala posloužit mnohem lepšímu účelu. Nemohl by z nich vzniknout například nábytek nebo dekorační předměty?

Nebylo by lepší použít dřevěné pelety případně odpadní drť? Bohužel otázka není tak jednoduchá. Mnoho kotlů není na spalování pelet uzpůsobeno, navíc ne vždy mohou poskytnout takovou výhřevnost, jakou si přejeme.

Dřevo vs. pelety v otázce ekologie

Naštěstí je ekologická stopa u obou používaných paliv prakticky stejná. Jako palivové dřevo se totiž vždy používá to, které má nějakou vadu. Nehodí se tedy pro výrobu prken ani žádných dalších výrobků. Rozhodně tak nepřispíváte k ničení lesů, naopak využíváte jinak neupotřebitelný materiál.

Ovšem to neznamená, že mají taková polínka nižší „otopnou“ kvalitu. Naopak. Pokud se potýkáte se zápachem z komínu nebo nadměrným dýmením, docela jistě to není způsobeno dřevem. Tedy za předpokladu, že je dobře vysušené. Chybu je nutné hledat spíše ve vašem způsobu přikládání, případně zadehtovaném kotli.

Tip na článek:  Navrhněte si regály podle vlastních představ a požadavků

Nemáte prostor na přípravu dřeva? Nevadí

Dobře vysušené dřevo by mělo na volném vzduchu prosychat asi 3-4 roky. Musí být uskladněno na místě, kam neprší ani nijak jinak neproniká vzdušná vlhkost. V opačném příapdě hrozí vznik hniloby a plísní, jež špalky i polínka rychle znehodnotí.

Ovšem již naštípané palivové dřevo vysychá mnohem rychleji a žádné velké prostory k uskladnění nepotřebuje. Lze ho koupit v libovolných délkách, přizpůsobených přesně na míru vašemu kotli. Například v e-shopu Nejlevnějšídřevo.cz ho pořídíte v délkách 25 cm, 33 cm a 40 cm. K mání je jak opravdu levné smrkové dřevo, tak i luxusnější buk a dub. A závozový region? Brno, Svitavy, Jihlava, Borač a Tišnov.

Objednat můžete ještě dnes a už teď si za příznivé ceny zajistit zásobu palivového dřeva na příští sezónu. A to docela bez starostí s jeho zpracováním i dlouhodobým uskladněním.

Palivové dřevo je ekologické víc, než si myslíte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *