Pračka v koupelně nebo v kuchyni?

Ideální odpověď na úvodní otázku zní: „V prádelně.“ Protože však většina z nás neobývá prostory o rozloze Černínského paláce, nezbývá nám většinou, než se rozhodnout mezi výše zmíněnými variantami. Pokud však budete při zařizování bytu spolupracovat s bytovým architektem, zkuste jej pověřit, ať se pokusí najít nějaké méně tradiční řešení – možná se nebudete stačit divit, kolik místa vlastně doma máte.

ID-10049815Koupelna

Umístění pračky v koupelně je standardní, většina bytů zde má i namontovaný pro pračku přívod a odpad. Výjimkou jsou snad jen byty v hodně staré zástavbě z doby, kdy pračka nebývala automatickou součástí domácnosti. Výhodou pračky v koupelně je fakt, že jde o prostor, kde se s vodou a mokrem počítá, a proto manipulace s vypraným prádlem nepředstavuje žádný problém. Také je to prostor mimo hlavní obytnou zónu, kde ani špinavé ani čisté prádlo a manipulace s ním není příliš na očích, a to zejména před případnou návštěvou.

Tip na článek:  Spojené WC s koupelnou - výhody vs. nevýhody

Při dnešních požadavcích na prostor v koupelně, kvůli kterému se mnozí pouštějí i do časově náročných a finančně nákladných rekonstrukcí, může zde však být pračka na závadu – zkrátka zabírá cenné místo a překáží. Zejména panelákové koupelny pak mají i tu nevýhodu, že jde o přímo nevětratelný prostor, ve kterém se při praní vytváří vlhko a pára, které mohou vést až ke vzniku plísní.

Kuchyň

Výhodou umístění pračky v kuchyni je jednoznačně získaný prostor v koupelně, který můžete využít dle libosti. Zejména ve starších bytech s velkou obytnou kuchyní se toto řešení často preferuje. Dnes již také není problém pračku přímo začlenit do kuchyňské linky. Znamená to však koncentraci mnoha spotřebičů v jediné místnosti, čemuž je zapotřebí přizpůsobit jak rozvody vody tak elektřiny a počítat se zvýšenou hlučností, která může být, zejména při propojení kuchyně s hlavní obytnou místností, na závadu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *