Patina z rukou člověka vrací krásu starým věcem

Možná máte doma skříňku, stolek nebo třeba židli, na které již řádně zahlodal zub času, avšak přesto byste se s nimi neradi loučili. Nemusíte. Dejte jim za pomoci patiny novou tvář.

Starších kousků nábytku není třeba se hned vzdávat. Stačí trocha šikovnosti, barev a času a můžete jim prodloužit život. Nábytek s patinou je originální a mnohdy dokáže vytvořit i útulnější prostředí, než některé super moderní kousky.

Nejprve se přesvědčte, v jakém stavu se nábytek nachází. Prvním krokem proto bude zjištění, kde jsou jeho slabiny. Kromě běžného ošoupání vrchního nátěru může mít poškozené panty, kování nebo třeba vodící lišty v zásuvkách. V obchodě není dnes žádný problém zakoupit kování a úchytky, které vypadají jako by ke starému nábytku prostě patřily. Takže poškozené hravě můžete vyměnit za nové. Vyžaduje to jen trochu zručnosti.

Starý nábytek také může být napaden červotočem. O tom, že si na vašem nábytku zařádil, vypovídají dírky, případně také jemné piliny. Jestliže objevíte stopy po červotoči, nezoufejte. Nemusí to znamenat, že je třeba se oblíbeného kousku nábytku vzdát. Stačí zakoupit speciální prostředek určený na hubení těchto dřevokazných škůdců a napadený kus jím ošetřit. K mání je běžně ve většině větších obchodů v oddělení potřeb pro dům a zahradu.

A jak postupovat, pakliže si přejete dát svému nábytku například rustikální vzhled s patinou?  Potřebovat k tomu budete včelí vosk nebo parafín a akrylovou barvu ve dvou barevných odstínech – světlejší a tmavší. Výsledkem bude kousek nábytku, který bude vypadat jako by pamatoval vaše předky z patnáctého kolena. A to je cíl.

Nejprve otřete plochy nábytku houbičkou namočenou ve vodě, do které jste před tím přidali trochu saponátu. Tím povrch odmastíte. Až bude čistý a suchý, naneste štětcem světlejší akrylovou barvu tak, aby jednotlivé tahy štětcem byly vidět a pokud se jedná o nábytek z masivu, aby zůstala dobře patrná i kresba dřeva.

Tip na článek:  Automatický kotel na uhlí zaujme komfortní obsluhou i vysokou účinností

Potom přetřete povrch parafínem nebo svíčkou tak, aby vosk zanechal stopy. Dávejte pozor na to, aby tahy nebyly těsně vedle sebe, neboť by nemohl vzniknout požadovaný efekt. Po dokončení aplikace setřete zbytky vosku, tj. úlomky svíčky a hoblinky vosku.

Plochy nábytku natřete tmavším odstínem akrylové barvy. Tam, kde vosk zanechal film barva neulpí. Tím je dosaženo efektu patiny.

Před natřením tmavším odstínem můžete také vytvořit na povrchu různé ornamenty. K tomu budete potřebovat speciální průhledné laky, které se prodávají přímo v tubičkách, kterými lze kresbu realizovat. Pod barvou pak zůstávají nenápadné ornamenty, které dotváří pěkný vzhled.

Lepší je začít s menšími kousky nábytku, abyste si nacvičili správný grif. Samozřejmě, že pokud se něco nepodaří podle vašich představ, oprava není složitá, ale je to zbytečné. Metoda nevyžaduje žádný zvláštní um a dá se říci, že po prvním napatinovaném kousku získáte tu správnou jistotu, abyste se mohli pustit i do větších ploch. Kromě stolků, židlí a poliček vypadá patina pěkně také na starých truhlách, ale lze takto upravit například i starý dřevěný kryt topení. Teplo nemá na napatinovaný povrch žádný vliv.

Takže pokud jste uvažovali o tom, že využijete nabídky odborníka, možná bude stát za to, abyste se do práce pustili sami. Jedná se o tvůrčí práci, která vám dopřeje pocit uspokojení z toho, že jste vdechli staré věci ducha dle vašich představ a navrátili jí ztracenou krásu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *