Zásady feng-shui pro zařizování bytového interiéru
Obsah článku
Feng-shui je starodávné čínské umění, které vychází z přírodních, spirituálních a estetických zákonů. Zařízení interiéru podle zásad feng-shui vám může napomoci ke zlepšení zdraví, zkvalitnění vztahů, hlubšímu prožívání radosti a štěstí v životě a k celkovému zvýšení životní spokojenosti. Váš domov vám pak dodá více energie a stane se skutečným zázemím.
Harmonie tvarů a materiálů
Zvláštní pozornost feng-shui věnuje harmonii tvarů a materiálů a působení barev na člověka, kdy každé barvě přisuzuje určité pozitivní i negativní vlastnosti. Např. černá je barvou síly, ale i smrti, žlutá je spojována s intelektem, ale i žárlivostí, červená symbolizuje štěstí a vášeň, ale i vztek a nenávist, zelená je symbolem klidu a míru, ale i podvádění, modrá je barva mírná a uklidňující, zároveň však i melancholická. Stabilitu, bezpečí a důležitost vyjadřuje zase hnědá, jejímiž negativy jsou však deprese a stárnutí. Jedinou čistě pozitivní barvou je růžová.
Hrany a rohy
Podle zásad feng-shui je potřeba se ve všech místnostech zaměřit na hrany a rohy a zmírnit jejich ostrost přidáním kulatých doplňků. V obývacím pokoji je zásadní umístění pohovky, která by měla ideálně stát v rohu, tak, aby z ní bylo vidět na dveře i okna. Centrem jídelního koutu má být stůl, a to nejlépe velký a oválný. Pro ložnici jednoznačně platí, že postel musí být umístěna v nejklidnější části místnosti, neměla by být přes dveře a minimálně z jedné strany má být chráněna zdí – a v žádném případě sem nepatří zrcadlo. Toaleta a koupelna by měly být pokud možno odděleny.
Tmavá místa
Dobrý feng-shui design nepovoluje tmavá místa, protože ta zabraňují správnému proudění energie. Cílem je, aby se lidé v interiérech zařízených podle pravidel feng-shui cítili pohodlně a uvolněně a neztratili nic ze svého komfortu.
Zásad feng-shui je samozřejmě mnohem více a zaujaly-li vás, jistě najdete ve svém okolí designéra, který se jimi při práci řídí.