Jak zařídit dětský pokoj – bezpečně a pohodlně

pixel2013 / Pixabay

Dětský pokoj je svět sám pro sebe, nesnažte se jej proto za každou cenu dokonale sladit se zařízením zbytku vašeho bytu. Pokud chystáte pokoj pro očekávané miminko, je všechno jen na vás, ale u větších dětí byste se jich měli ptát na vlastní názor, přestože poslední slovo samozřejmě máte vy. Vaše dítě si totiž možná myslí, že láska k Harry Potterovi vydrží navěky, my dospělí o tom však víme své.

Vhodný nábytek

Podstatným úskalím zařizování dětského pokoje je skutečnost, že dítě roste a vyvíjí se a spolu s ním se vyvíjejí a mění i jeho potřeby. Nechcete-li zařizovat pokoj každé dva roky znovu, zapomeňte na roztomilý dětský nábytek, který vypadá jak z chaloupky Sněhurčiných trpaslíků. Do takové postýlky byste pak puberťáka s metrem osmdesát dostali jen stěží.

Protože bydlení v panelových bytech většinou neumožňuje přidělit každému z dětí v rodině vlastní pokoj, jak by to bylo ideální, stává se tímto ze zařizování docela zapeklitý problém. V každém věku totiž děti mají jiné potřeby, zatímco batole potřebuje hlavně prostor na hraní a minimální úložný prostor na hračky, pro školáka je nezbytností psací stůl a židle, obojí ideálně s nastavitelnou výškou, aby nábytek rostl spolu s dítětem.

Tip na článek:  Kouzelný zázvor

Patrové postele vyřeší nejeden problém

Řešením nedostatku prostoru mohou být patrové postele. Rozhodně by každé z dětí mělo mít svou vlastní postel, naprosto nevhodné jsou např. rozkládací gauče. Stejně tak by každé z dětí mělo mít svůj vlastní pracovní stůl, ideálně i šatní skříň a úložný prostor na hračky, školní pomůcky i čistě soukromé věci. Zatímco malému dítěti stačí kapsáře, bedýnky či plastové boxy, do kterých je schopno uklidit své hračky samo, u starších dětí je vhodné řešit situaci skříňkami, policovými systémy či zásuvnými kontejnery.

Hlavní je bezpečnost

Z hlediska bezpečnosti je pak nutné, aby veškerý nábytek byl bez ostrých hran a rohů, zcela nevhodným materiálem je sklo. Veškeré zařizovací předměty musí být samozřejmě zdravotně nezávadné a snadno udržovatelné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *