Praktická velkoformátová dlažba

Exteriérová velkoformátová dlažba díky své obvyklé výšce 100 mm umožňuje pokrytí ploch s vysokým zatížením či se zatížením proměnlivým a je proto oblíbená například v okolí autosalonů a různých provozoven s motoristickým provozem. Ačkoliv praktická velkoformátová dlažba vynikne zejména na větší ploše a je proto využívaná také například v okolí nákupních center a dalších komerčních prostor, stále častěji si nalézá cestu i do rodinné zástavby. Minimum spár, velký výběr formátů, povrchů a barev u této dlažby si získává stále více příznivců.

V minulosti byly u rodinných domů plochy často betonovány, později beton nahradily kočičí hlavy a donedávna pak vedla zámková dlažba. Ta patří k dlažbám oblíbeným, avšak vzhledem k možnosti prorůstání plevele a uvolňování podložního písku se v řadě případů velkoformátová dlažba se svým hladkým, vymývaným a tryskaným povrchem ukazuje jako vhodnější. Je velmi dobře udržovatelná a sluší jak starším domům, tak objektům moderním, které disponují většími volnými plochami. V takových případech lze nejlépe využít její možnost vytvořit zajímavou a originální sestavu. Ta se sestaví v kombinaci jednotlivých formátů a barev v rámci jednoho povrchu.

Většina současné exteriérové velkoformátové dlažby, včetně terasové, je trvale impregnována proti znečištění, ošetřena speciální protiskluzovou úpravou a navíc ošetřena pro zvýšení odolnosti povrchu proti chemickým rozmrazovacím látkám.

Tip na článek:  Topíte vším, co doma najdete? Máme pro vás dobré důvody, proč vsadit na palivové dřevo!

Velkoformátová dlažba si našla své uplatnění i v interiérech

Požadavky na její pokládku se příliš neliší od běžné dlažby, jen manipulace je trochu náročnější. Zatímco donedávna byla interiérová velkoformátová dlažba využívána zejména v komerčních prostorách, dnes je častou volbou, zejména v novodobé moderní zástavbě. Tuto dlažbu lze díky přesně zabroušeným hranám pokládat s minimálními spárami a docílit její pokládkou interiér kompaktního vzhledu. Je oblíbeným materiálem nejen do obytných částí domu, ale také k interiérovým bazénům a saunám. V designu dřeva je praktickou náhražkou podlahy z tohoto tradičního přírodního materiálu a na první pohled je díky svým rozměrům od klasického dřeva téměř k nerozeznání. O rozdílnosti náročnosti údržby netřeba hovořit. Interiérové velkoformátové dlažby se vyrábí s glazurou i bez glazury. Typy bez glazury jsou imitací kamene, mají homogenní a stoprocentně probarvený střep v celé tloušťce. Typy s glazurovaným povrchem mají speciální povrchovou úpravu, jenž zvyšuje tvrdost a oděru odolnost dlažby, zaceluje a zahlazuje její povrch a umožňuje velice snadnou a příjemnou údržbu. Glazurovaná dlažba navíc umožňuje moderní potisk.

Pokud se rozhodnete i vy pro tuto praktickou variantu a zvolíte do své zahrady či domu velkoformátovou dlažbu, získáte v obou případech povrch, který neklouže, je příjemný na dotek a navíc je prakticky bezúdržbový.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *