Sušení s tím správným pomocníkem není žádné umění

Ačkoliv sušička prádla si mezi spotřebiči vydobyla již své pevné místo a najdete ji v mnohé z domácností, stále ještě je řada těch, které si ji z nějakého důvodu nepořídily či pořídit nemohou a tak otázka jak a kde usušit prádlo je stále aktuální. Jak tedy sušit prádlo, pokud nemáte nejen sušičku, ale ani půdu či jiný prostor s klasickou prádelní šňůrou?

Možností existuje několik. Pro exteriér do zahrady jsou vhodné tzv. „kolotoče“, které minimalizují potřebu místa pro pověšení vypraného prádla. Pokud je zrovna nevyužíváte, lze jejich ramena složit či spíše stáhnout po vzoru deštníku a uvolní se tak prostor okolo nich. S vypraným prádlem stačí pak jen ramena roztáhnout a po obvodu od nejkratších šňůr až po ty nejdelší navěsit prádlo, ke kterému se díky odstupům mezi jednotlivými šňůrami dostane vzduch i sluníčko. Prádlo uschne, krásně voní, a pokud při sušení ještě mírně vane vítr, s další úpravou prádla máte jen minimum práce, protože vítr narovná pokřivená vlákna a žehlení je pak hračkou. Na tyto věšáky se vejde minimálně obsah jedné pračky a není problém na něm usušit ani větší kusy prádla, jako je například ložní prádlo. Sušení v interiéru je tak trochu oříšek, ale i tady máte na výběr poměrně pestrou škálu možností. Interiérové sušáky existují závěsné, nástěnné, stojanové či radiátorové a záleží jen na prostoru a vašich představách.

Závěsné sušáky pro byt i balkon

Možnost sušení prádla venku i uvnitř nabízí sušáky závěsné. Díky závěsnému mechanismu je snadno upevníte například na balkonové zábradlí, nebo v bytě na radiátor topení. Pokud hledáte optimální možnost pro sušení prádla na balkoně, vyzkoušet můžete například balkonový sklopný sušák, který je určen na vnitřní stranu balkonu. Přimontuje se jednoduše k zábradlí, a pokud jej právě nevyužíváte, jednoduše se sklopí tak, aby nepřekážel. Montáž je navíc velmi snadná a není třeba žádného vrtání do zábradlí, neboť jej lze uchytit pomocí stahovacích šroubů. Takovýto sušák unese i až 30 kg prádla. Řada závěsných sušáků nedisponuje tak vysokou nosností a můžete je využívat především na sušení drobného a lehkého prádla, jehož váha nepřesáhne 3 kg.

Tip na článek:  Zachytávání dešťové vody aneb Co se vyplatí vědět o retenční nádrži
Sušení s tím správným pomocníkem není žádné umění
Sušení s tím správným pomocníkem není žádné umění

Nástěnné sušáky

Velmi praktický a na místo nenáročný je nástěnný samonavíjecí sušák, který po usušení prádla zase jednoduše navinete zpět. Šňůry tak zbytečně nepřekáží a ani z estetického hlediska nelze nic namítnout. Tyto sušáky se vyrábí v několika variantách, a můžete si pořídit třeba jednu z nejčastějších s maximální délkou vytažení 3,75 metru, šíří 41 centimetrů, šesti šňůrami a maximální zatížitelností 8 kg prádla. Potřebné hmoždinky a šrouby bývají součástí balení. Menší oblíbenou variantou je čtyřšňůrový, rovněž s nosností 8 kg prádla, o rozměru 29,5 x 8 x 8 cm a maximální možností vytažení 360 cm. Výtečnou a úspornou možností zvláště pro ty, kteří žijí sami, nebo pro usušení jen opravdu malé množství drobného prádla je jednošňůrový svinovací sušák, jehož maximální vytažitelnost je 3 metry a unese 3 kg prádla.

Dalším oblíbeným je nástěnný teleskopický sušák, jenž vyniká maximální úsporou místa. Můžete si vybrat z možností šíře 50 cm, 70 cm a 100 cm. Největší z nich má ve složeném stavu rozměr 100 x 14 x 7 cm, po rozložení 100 x 38 x 7 cm a jeho maximální sušící délka je až 7 m. Na takovémto sušáku pohodlně usušíte i 7 kg prádla.

Klasikou mezi nástěnnými sušáky jsou ramenné. Na výběr je od dvouramenného až po pěti ramenný a vyrábí se jak v kovu, tak v plastu.

Stojanové sušáky

Asi nejpestřejší nabídka je mezi stojanovými sušáky. Pakliže máte dostatek úložného prostoru, abyste je kdykoliv mohli snadno rozložit a zase složit, některý z rozkládacích sušáků je určitě dobrou volbou. Jsou velmi šikovné, vejde se na ně poměrně velké množství prádla a jsou navíc i stabilní. Jedinou nevýhodou je to, že i ve složeném stavu zabírají určité místo. Rozkládací sušáky můžete zvolit volně stojící jedno i dvoupatrové, ale také třeba v poslední dobou zvlášť oblíbené věžové sušáky. Ty umožňují díky roštům umístěným nad sebou, maximální využití prostoru. Další variantou jsou pak také oblíbené rozložitelné sušáky na vanu a do sprchového koutu.

Sušení není žádné umění a jde jen o to, vybrat takovou možnost, která bude vyhovovat právě vám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *