Trpíte nespavostí? Zamyslete se, jak vypadá vaše ložnice!

Levandulová koupel, teplé mléko ani meduňkový čaj vám od nespavosti nepomohou, dokud nezačnete řešit základy. Zhodnoťte stav své ložnice, napravte nedostatky a problémy možná vymizí samy.

Nespavost občas trápí každého třetího člověka a většinou za ni může stres. Pokud netrvá déle než týden, není třeba se vzrušovat. Problém nastává, když spánkové potíže přetrvávají třeba měsíc.

Než vyrazíte k lékaři, zkuste se zamyslet nad prostředím, ve kterém spíte. Ložnice váš spánek ovlivňuje daleko více, než si možná myslíte.

Nedělejte z ložnice obývák

Ložnice by měla sloužit výhradně k nočnímu spánku. V posteli proto přes den nepolehávejte, nejezte a nesledujte z ní televizi. Televize ani žádná jiná elektronická zařízení by navíc v ložnici vůbec neměla být – modré světlo zářících displejů narušují spánkový režim.

Postel by neměla sloužit ani k odpoledním šlofíkům, které si raději dopřejte na gauči. Při problémech s nespavostí je ale odborníci nedoporučují.

Chraňte se před hlukem a světlem

Ideálem je ložnice s dokonale těsnícími okny a skutečně zatemňujícími závěsy. Mnoho lidí situaci řeší levnějšími špunty do uší nebo spánkovou maskou, tlačící guma nebo nepříjemná látka na obličeji ale rozhodně nezaručí klidný spánek.

Tip na článek:  Skvělý výběr matrace pro lepší spánek

Když už budete kupovat závěsy, slaďte je s novou výmalbou. Do ložnice volte vždy uklidňující barvy v chladnějších tónech. Vyloženě nevhodná je ohnivá červená nebo energická žlutá.

Větrejte a nepřehánějte to s topením

Ložnice je místnost, ve které byste měli mít celý den vypnuté topení a teplota před spaním by rozhodně neměla přesáhnout 21 stupňů. Zkrátka čím chladněji, tím lépe. Vzduch v místnosti by neměl být suchý a tak před spaním pořádně vyvětrejte.

Nepřetápějte ložnici, ani když tam s vámi spí malé dítě – otužování je pro správný vývoj organismu velmi důležité.

Udělejte revizi postele a lůžkovin

Za nespavostí se může skrývat stará matrace nebo polštář s nevhodným tvarem. I kdyby se vám ale zdálo, že vaše matrace pořád vypadá dobře, po 5-7 letech je každá natolik prolezlá roztoči, že byste ji měli vyměnit.

Výběr matrace neuspěchejte a vyberte si správnou tvrdost a materiál. Pokud v široké nabídce na trhu tápete, navštivte prodejnu označenou žlutou nálepkou Poradna pro dobrý spánek, kde vám odborný personál za pomoci konfigurátoru matrací poradí, jaký typ je pro vás ten pravý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *