Zdravé osvětlení? Rozhoduje o něm zejména jeho barva

Jak si vybrat to správné osvětlení do domácnosti? Možností je celá řada. Dnes se však zaměřme na jeden důležitý faktor, kterému byste měli věnovat pozornost za všech okolností. A tím je barva světla.

Každá LED žárovka (i další typy osvětlení) mají na obalu vždy uvedenu barevnou teplotu. Důležité je zejména modré spektrum. Ano, to je právě to, které nás ruší před ulehnutím do postele. Monitory počítačů nebo mobilní telefony ho ovšem ve správném režimu umí odfiltrovat. A jak jsou na tom žárovky?

Když je světla moc nebo málo – obojí znamená problém

K dostání jsou v zásadě tři barevné typy světla: teplá žlutá, teplá bílá a bílá. A každý z nich má na naši psychiku jiné účinky.

  • Pro navození relaxace vsaďte na teplou žlutou (obývací pokoj, ložnice a podobně.).
  • O pocit tepla a pohodlí se postará teplá bílá (osvětlení pro firmy, obývací pokoj a podobně).
  • Stimulačně a aktivizačně pak působí bílá (kuchyně, pracovna a tak dále.).

Vždy se také snažte preferovat kvalitnější osvětlení, které nabízí přirozenější barvu světla a potenciální škodlivost LED žárovek je tak potlačena téměř k nule. Vždy si rozmyslete k čemu světlo využijete. Jeho nedostatek samozřejmě škodí – bolí nás oči, které si díky šeru více namáháme. Ovšem i kombinace televize a naplno rozsvíceného lustru nemusí našemu zraku udělat právě dobře. Vyplatí se tedy nastavovat osvětlení tak, aby reflektovalo denní dobu i váš denní režim.

Tip na článek:  Domácí pracovna

Chytrá světla se vám přizpůsobí

Pokud nechcete nastavení osvětlení provádět ručně, můžete využít moderní biodynamické osvětlení. O co jde? Hlavní roli na sebe přebírají tzv. chytré žárovky. Je-li den, svítí jasněji, s důrazem na větší bělost světla. Ovšem s příchodem večera svou aktivitu utlumí a postupně se přepnou až do teple oranžové.

Kopírují tak částečně přirozený koloběh přírody, v němž náš organismus reaguje na ubývající intenzitu světla vyplavováním spánkového hormonu. Navíc si intenzitu i rychlost změny světelných podmínek můžete přizpůsobit přesně svým potřebám – například podle toho, zda v noci pracujete nebo kdy chodíte spát. A to se rozhodně vyplatí.

Light Light Bulb Lighthouse  - fleglsebastian7 / Pixabay
Zdravé osvětlení? Rozhoduje o něm zejména jeho barva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *