Jak vybrat správnou matraci k Vánocům

Chcete svým blízkým nebo sami sobě pořídit k letošním Vánocům novou matraci? Nevíte si rady a výběrem velikosti, tuhosti nebo materiálu? Poradíme vám, jak vybrat vhodnou matraci pro každého člena vaší rodiny! Přečtete si, jaké materiály jsou nejoblíbenější, jak vybírat tvrdost matrace podle váhy, nebo jaká je ideální šířka matrace.

Jak vybrat správnou matraci k Vánocům
Jak vybrat správnou matraci k Vánocům

Vsaďte na línou pěnu! Chybu ale neuděláte ani s pružinami

Máte doma vy nebo vaši příbuzní matraci, která je uprostřed proleželá, a ze které vystupují konce pružin? Je na čase se porozhlédnout po nové! V obchodech vás ale možná překvapí šíře nabídky různých materiálů a speciálních vlastností matrací.

Výrobci matrací v současné době nejčastěji využívají kombinaci několika různých pěn. Jádro matrace často tvoří prodyšná pěna, například studená pěna, pěna Flexifoam® nebo BIO pěna, ložnou plochu pak vysoce přizpůsobivá líná pěna.

Jaké jsou vlastnosti matrace z líné pěny?

  • po ulehnutí pod vlivem tepla změní svou tuhost a změkne v místech, na která působí největší tlak (kyčle, ramena)
  • dokonale opíše tvar vašeho těla tak, aby páteř po celou noc zůstala v přirozené poloze
  • díky tomu si odpočinou i všechny svaly

Své místo v ložnicích ale i dnes mají pružinové matrace. Jednotlivé pružiny jsou v nich však schované v oddělených textilních taštičkách, takže na tlak reagují každá zvlášť. Díky tomu mají mnohem lepší ortopedické vlastnosti než klasické pružinové matrace, na kterých spali vaší rodiče.

Pro muže zvolte tvrdší matraci, pro ženy měkčí

Tuhost matrace má několik stupňů, nespoléhejte se na kompromis střední tuhosti a raději ji vybírejte na míru! Podívejte se, jak souvisí tuhost matrace s váhou člověka:

  • pro lidi s vyšší hmotností a výškou jsou vhodné matrace s vyšší tuhostí
  • pro menší a lehčí lidi se hodí měkčí nebo středně tvrdé matrace
Tip na článek:  Plovoucí podlaha jako hit moderní domácnosti

Manželské páry si ale nemusí pořizovat dvě různé matrace. Stačí koupit dvě partnerské matrace, které mají z každé strany jinou tuhost, a otočit je podle potřeby. Oboustranné matrace se hodí i pro dospívají děti, které zatím potřebují měkčí ložnou plochu, ale za čas se lépe vyspí na tvrdší.

Jak vybrat správnou matraci k Vánocům 2
Jak vybrat správnou matraci k Vánocům

Na velikosti záleží! Ale pozor na rozměry postele

Při koupi nové matrace musíte kromě materiálu a tuhosti správně vybrat i její rozměry. Vždy se zamyslete, kdo na matraci bude spát, jak je vysoký, případně široký. A také vezměte na vědomí, že:

  • minimální šířka matrace pro pohodlný spánek je 90 cm
  • délka matracepřesahovat výšku člověka alespoň o 20 cm

Čím větší matrace, tím více pohodlí. Pokud však pořizujete nové matrace, ale nemáte v plánu kupovat i novou postel, musíte respektovat rozměry stávající postele. Obzvlášť, pokud její konstrukce nedovoluje, aby matrace byť jen o pár centimetrů přesahovala její okraje.

Předvánoční čas je pro koupi nové matrace ten nejvhodnější. Spoustu z nich totiž pořídíte ve výhodné akci 1+1 zdarma, nebo k nim získáte jako dárek anatomický polštář. Za jednu cenu tedy obdarujete hned dva blízké, případně jednoho blízkého a sami sebe.

0 komentářů: „Jak vybrat správnou matraci k Vánocům

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *