Nová pravidla hypotéky: Dosáhnete na ni vůbec?

Éra dostupných hypoték je momentálně u konce. Začátkem října tohoto roku začalo platit doporučení České národní banky, na základě kterého by žadatel neměl získat více než devítinásobek svého ročního příjmu (v čistém). Měsíční splátka by přitom neměla činit více než 45 % z čistého příjmu. Jak se změna pravidel nejoblíbenější formy financování projeví v praxi? Spousta lidí nyní na hypotéční úvěr nedosáhne.

Změna vstupních kritérií měla dopad na objem sjednaných hypotéčních úvěru především v několika posledních týdnech, a to zejména v hlavním městě. Mnozí zájemci o vyšší hypotéku na byt v Praze využili poslední příležitost a sjednali si financování za „starých“ podmínek. Podle bank vzrostl zájem o úvěry téměř o 30 %, nicméně nyní naopak očekávají pokles.

Zdaleka největší dopad mají změny na mladé rodiny s nižšími příjmy a tzv. singles. Celková dlužná částka by nyní neměla být vyšší než 108mi násobek měsíčního výdělku, tedy čistého příjmu za devět let. Jedná se však o celkový souhrn všech dluhů.

V praxi to znamená, že na hypotéční úvěr ve výši čtyř milionů korun dosáhne žadatel s výdělkem 37 tisíc čistého. Vzhledem k aktuálním cenám nemovitostí si nyní spousta žadatelů nebude moct vybrat z tak velké nabídky jako před změnou pravidel. Ceny bytů stabilně rostou, a to především v hlavním městě. Vždyť dvoupokojové byty v Praze na Žižkově nyní běžně stojí kolem pěti milionů korun.

Tip na článek:  Vybíráte nový krb? Máme pro vás tipy, jak na to!

Co se týče výše měsíční splátky, banky nyní budou přísně posuzovat, jak velkou část z příjmu hypotéka ukrojí. Nemělo by se jednat o více než 45 %.  Žadatel s průměrným příjmem ve výši 20 tisíc korun tak nebude moct měsíčně splácet více než devět tisíc korun, a to včetně všech ostatních splátek.

Aby toho nebylo málo, žadatelé musí disponovat vlastními finančními prostředky ve výši min. 10 % ceny nemovitosti. V případě bytu v ceně 4 milionů korun si musí nachystat 400 tisíc korun.

Situaci na realitním trhu nenahrává ani počet nových bytů. Kvalitních developerských projektů se staví málo a zájemci o vlastní bydlení by proto neměli příliš dlouho váhat. Velkému zájmu se těší prémiové lokality – v rámci metropole je zvýšený zájem o prodej bytů Praha 3 a 1.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *