Problémy se spánkem trápí až polovinu Čechů: Jak to změnit?

Velké množství studií ukazuje, že dlouhodobě nekvalitní spánek či jeho nedostatek může vést až k chronickým problémům a nemocem. Jedním z nejčastějších „spánkových problémů“ dneška je nepochybně nespavost. Ať už se snažíte počítat ovečky, dáváte si před ulehnutím horkou vanu nebo lehké jídlo a dlouhodobě se vám nedaří usnout, popřípadě se během noci pravidelně budíte, nejedná se o problém, který by bylo vhodné ignorovat.

Dlouhodobé nevyspání a vyčerpání organismu může vést k řadě psychických, ale i fyzických obtíží. Málokdo ovšem ví, že za nespavost a nekvalitní spánek může především postel, popřípadě její rošt nebo matrace. Velký význam je potřeba přikládat také prostředí, v němž každý večer usínáme. Pojďme se tedy společně podívat, jak problém s nespavostí vyřešit jednou pro vždy.

Na nové posteli nešetřete

Pokud nově zařizujete ložnici a jste limitováni finančními prostředky, může se stát, že nákup postele nepříjemně podceníte. Taková nápadně levná postel, k níž je dodáván také rošt a matrace nejasného původu i kvality, může s vaším spánkovým rytmem nepříjemně zamávat. Ačkoli si v duchu gratulujete k výhodné koupi, vaše záda a vůbec celý opěrný systém to vidí zcela jinak. Ráno se tak probudíte celí rozlámaní a bez potřebného elánu a energie. Proto je potřeba na výběru postele nešetřit a raději si nechat poradit od odborníků.

Jak vybrat postel? Vsaďte na masiv!

Mezi nejkvalitnější patří určitě postele z masívu, které se vyznačují vysokou kvalitou a zejména pak dlouhou životností. Díky pevné a stabilní konstrukci nebude postel ani po letech nepříjemně vrzat a budit vás při každém pohybu. Velkou předností je také skutečnost, že každá postel, vyrobená z masivního kusu dřeva, je nenapodobitelný originál. Tento typ postelí je navíc vhodný pro astmatiky i alergiky. Masivní dřevo totiž nevylučuje žádné dráždivé a jiné látky, jako tomu bývalo třeba u nábytku z lepené dřevotřísky. Výhody těchto postelí jsou ovšem vyváženy jednou nevýhodou, kterou můžeme spatřovat ve vyšší pořizovací ceně.

Tip na článek:  Jak zařídit ložnici?

Odborníci radí, jak vybrat rošt a matraci

Pokud bychom se podívali na nabídku roštů, doporučit vám můžeme zejména kvalitní lamelové rošty, které podporují ortopedický efekt matrace. Tento typ roštů je tvořen ohebnými lamelami, jež jsou pružné, slouží jako dostatečný tlumič a zabezpečí formování matrace pod tíhou těla. Kromě toho lze lamelovým roštem osadit prakticky jakoukoli postel. Co se týče matrací, pak volba záleží nejen na vašich preferencích, ale také skutečnosti, zda postel obýváte s partnerem či nikoli. Problém může nastat v případě, kdy jeden z partnerů vyžaduje tvrdší matraci a ten druhý matraci měkčí. Tento problém řeší tzv. partnerské matrace, které jsou většinou tvořeny tvrdší a měkčí částí.

Při výběru ovšem nesázejte na ty úplně nejměkčí druhy matrací. Jejich životnost totiž není nikterak závratná. Při vyšší hmotnosti člověka se taková příliš měkká matrace navíc brzy proleží a ztrácí na svém ortopedickém efektu. Při výběru se vždy držte rad a návodů zkušených odborníků, kteří vám rádi poradí se správným výběrem.

Upravte místo, v němž usínáte

Již v úvodu jsme zmínili, že neméně důležitý je také samotný prostor ložnice. Pokud je to jen trochu možné, snažte se postel umístit naproti oknu. Ideální je pochopitelně východní strana. Okna opatřete kvalitní žaluzií či závěsem a místnost za žádnou cenu nepropojujte s pracovnou. Ložnice by totiž měla být oázou klidu a pohody, proto klidovou a pracovní zónu doporučujeme vhodně oddělit. Citlivější osoby může v ložnici rušit také televize, proto její pořízení dobře zvažte. Ložnici vymalujte příjemnými barvami ve světlejších tónech. Ideální volbou jsou odstíny béžové, světle modré, fialové nebo kávové. Vyhnout byste se naopak měli příliš agresivním barvám (např. červená), které by ve finále mohly nadělat více škody, nežli užitku.

Problémy se spánkem trápí až polovinu Čechů: Jak to změnit?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *