Pronájem bytu v Karlových Varech vás finančně nezruinuje. Ze 14 krajů v České republice pouze Karlovarský nezaznamenal raketový nárůst cen.

Všude se živě diskutuje nedostupnost bydlení, přitom právě pronájem bytu v Karlových Varech je v dané problematice výjimkou. Ceny zde se za posledních pár let nenavýšily a pro místní obyvatele tak mohou zprávy ze zbytku republiky znít jako z úplně jiné části světa. Je tak poněkud překvapením, že o překrásné lázeňské město jako by nebyl zájem. Není přitom tajemstvím, co stojí na počátku této realitní záhady. O primární příčině nadbytku volných bytů se mluví už několik let a v článku vám ji rádi představíme.

Pronájem bytu nahrazuje soukromé vlastnictví

Vysoké ceny nemovitostí a celkově přísnější podmínky pro získání hypotéky stojí i za zvyšováním nájemného. Na prodej je minimum cenově dostupných nemovitostí a to lidi vede k tomu, aby místo koupě vlastního bytu hledali pronájem. Kromě vyšší poptávky po nájmu pak ceny zohledňují i snahy majitelů nových bytů o návratnost jejich investice.

Pronájem bytu nahrazuje soukromé vlastnictví
Pronájem bytu nahrazuje soukromé vlastnictví

V lázeňském městě si odpočinete od vysoké činže

Město Karlovy Vary je na českém i evropském realitním trhu neobvyklou výjimkou. Ceny zde nerostou. Naopak o něco málo oproti roku 2016 poklesly. Ostatní krajská města přitom zaznamenávají nárůst i v desítkách procent.


Průměrné ceny nájmů v krajských městech podle dat Reality Mix
  Rok 2016 (Kč/m2) Rok 2019 (Kč/m2) Změna (%)
Karlovy Vary 163 155 -4,9
Ústí nad Labem 111 142 27,9
Liberec 142 225 51
Plzeň 154 202 31,2
Praha a Středočeský kraj 286 328 14,7
České Budějovice 138 184 33,3
Hradec Králové 158 196 24,1
Pardubice 158 183 15,8
Jihlava 144 210 45,8
Brno 201 238 18,4
Olomouc 173 188 8,7
Ostrava 151 181 19,9
Zlín 174 218 25,3

Druhý nejnižší nárůst má Olomouc. Ta má nezvykle vysoký počet studentů v poměru k počtu obyvatel. Z velké části jsou ubytováni na kolejích. Poněkud nezvykle jsou tu ceny nájmů do určité míry sráženy právě výší kolejného. I Karlovy Vary mají své specifikum. Místo studentů je to vysoký podíl Rusů. Žijí zde trvale nebo přechodně a někteří dojíždí jen jako turisté.

Tip na článek:  Hravé srdce domu aneb stavíme schodiště

Sankce proti Rusku dosáhly až do Varů

Rusové ve městě od 90. let nakoupili řadu nemovitostí. Z převážné většiny to byly velkometrážní byty nad 90 metrů čtverečních v samém centru města a na kolonádě. Mimo to hodně investovali do jejich oprav. Město díky jejich kupní síle zažilo silný ekonomický rozvoj a získalo nový, opravený vzhled.

Obrat nastal s krizí na Ukrajině, anexí Krymu a především následnými hospodářskými sankcemi. Hodnota rublu vůči euru klesla někdy až na polovinu. Pro Rusy žijící v zahraničí to znamenalo, že v ten okamžik o polovinu zchudli. Přibližně od roku 2015 se začínají zbavovat svého honosného majetku a opouštět město. V centru je po nich údajně na prodej 20 až 30 procent bytů. Nyní chtějí své investované peníze zpět a z požadovaných cen nehodlají ustupovat. Proto je velká část těchto bytů neprodejná.

Další názory se vyslovují pro to, že pro Rusy prostě začaly být Vary okoukané a nudné. Větší počet se jich nyní stěhuje do Prahy a Brna. Ať už je důvod jakýkoliv, výsledek pro město je stále stejný.

Postupný odchod Rusů znamená dostatek nabídky volných bytů. Ty na prodej jsou nedosažitelné a stojí v podstatě úplně mimo běžný trh s nemovitostmi. Vliv je ale silně cítit u cen nájmů. Ty se za posledních pár let nezvyšovaly. Nabídka je dostatečná a konkurence jako v Praze a Brně není zdaleka tak velká. Pravdou je, že odliv majetných obyvatel má dopad na celkový rozvoj a pracovní příležitosti. Citelný pokles tržeb hlásí majitelé restaurací, obchodů s luxusním zbožím i pracovníci ve službách. Kdo si je ale prací jistý, nevadí mu dojíždění, pracuje na volné noze nebo prostě už neutáhne z platu pražský nájem, může o bydlení ve Varech vážně uvažovat. Jednou ročně, touto dobou, je tu rušno díky filmovému festivalu. To ale vůbec nemusí odradit ty, kteří touží po bydlení v klidném městě. Co se týká dalšího vývoje, spekuluje se, že o volné byty by mohli mít zájem majetní Arabové nebo Číňané. Kdo myslíte, že si jako další najde cestu do Varů? Anebo zůstane centrum Karlových Varů městem duchů?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *