Špatně servisovaný plynový kotel vás může zabít, nezanedbávejte ho

Statistika otrav oxidem uhelnatým je v České republice opravdu smutná. Každý rok totiž tento neviditelný plyn bez zápachu udusí několik desítek lidí. A to jen proto, že zanedbali revizi svého plynového kotle.

Přitom je položka „plynový kotel cena,“, kterou odborníci připisují na fakturu, opravdu směšná. Jen zřídkakdy se vyšplhá nad tisíc korun. A pokud ano, pak je to třeba kvůli výměně již nepostačujícího těsnění, jež by vás mohlo ohrozit.

I bezpečný kotel potřebuje čas od času kontrolu

Mnoho lidí si je tohoto rizika vědomo, a tak dává při nákupu přednost dobře vybaveným modelům. Jde především o kotle s tzv. uzavřenou komorou. Díky ní totiž mohou běžné kondenzační kotle fungovat i v místnostech, kde se lidé pravidelně pohybují. Nehrozí totiž riziko úniku oxidu uhelnatého mimo kotel.

Tip na článek:  Proč investovat do tepelného čerpadla?

Bez obav tedy můžete mít tyto přístroje i v prostorách, jako jsou koupelny, kuchyně apod. A to bez rizika, že by vás jakkoliv ohrozil právě oxid uhelnatý. Ovšem i takovéto kotle potřebují pravidelnou kontrolu. Jinak si totiž nemůžete být jistí, že komora funguje správně

Jak často si nechat kotel prohlédnout

Pamatujte si, že pro efektivní, a po všech stránkách maximálně bezpečný provoz by měly být všechny plynové kotle kontrolovány jednou ročně. Plnohodnotná revize kotlů by pak musí přijít každé tři roky. Vyhnete se tak jakýmkoliv rizikům.

Vyberte si tu správnou dobu a vyděláte na tom

Mnohdy se těsně před topnou sezónou objevují v poštovních schránkách letáčky, lákající právě na kontroly. Ovšem pokud se ptáte, kdy udělat revizi kotle optimálně, pak vám poradíme, že v takové chvíli jste ten správný čas už prošvihli. Měla by totiž proběhnout po topné sezóně nebo s dostatečným předstihem. Těsně před příchodem chladného počasí totiž chybí specialistům potřebné kapacity, takže si neváhají leckdy i vyšroubovat ceny. A to byste určitě nechtěli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *