Tradiční a oblíbené palubky

bluebudgie / Pixabay

Palubky patří k již tradičně oblíbenému materiálu  interiérů našich domácností. Nejběžnější jsou oblíbené palubkové obklady a stropy. Za oblibou palubek je nejen příjemná atmosféra bytu, kterou dokáží vytvořit, ale také možnost zhotovit palubkový obklad bez toho, aby člověk musel být vyloženým odborníkem na práci s dřevem.

Ačkoliv je práce s palubkami příjemná a dá se říci, že nepříliš náročná, je přesto nutné dodržovat určité zásady, aby vaše práce nevyšla nazmar. V prvé řadě je třeba zmínit důležitou zásadu – palubky i krycí lišty se natírají vždy před samotnou montáží. Při aplikaci vodorovného obkladu musí být směrem vzhůru, aby při dalším nátěru nezatékala lazura či barva do drážky a nezpůsobila slepení jednotlivých palubek. Ty totiž vlivem změny teploty a vlhkosti vzduchu stále pracují a pokud by došlo k slepení, mohlo by následovat jejich vyboulení nebo i markantní poškození celého obkladu. A to by rozhodně byla škoda.

Jak správně ukotvit palubky?

1. ukotvení hřebíky – používá se především u klasických palubek, šikmo přes pero. Přibíjení za spodní část u drážky rozhodně není vhodné, neboť palubka je v tomto místě slabá  dochází k praskání materiálu.

Tip na článek:  Anhydrit je pro rychlé vytvoření podlah ideální

2. příchytkami za spodní část drážky – tato varianta přináší velkou výhodu v tom, že obložení lze následně bez problémů a poškození palubek rozebrat. Je ale nutné zvolit skutečně odpovídající velikost příchytek. Pokud si nebudete vědět rady, určitě vám rád poradí kvalifikovaný personál tam, kde budeme materiál nakupovat. Příchytky se kotví k latím za pomoci hřebíků, vrutů či sponek.

3.vruty – tento způsob je v interiéru málo používaný, protože vruty jsou vidět a mohou kazit celkový dojem. Pakliže už zvolíte tuto možnost, je vhodné umisťovat vruty rovně do řady a pokud možno použít vruty okrasné.

Abyste dřevu zajistili prostor pro jeho přirozené rozpínání, mezi palubkami a stěnou nebo stropem ponechejte dilatační mezeru o šíři cca. 8 mm. Z estetického hlediska ji zakryjte okrajovou lištou. Ta by měla zařezávat pod úhlem, jenž tvoří jednu polovinu celkového úhlu.

A jedna rada na závěr: Pracujte vždy pouze s kvalitním materiálem, neboť jen ten vám zajistí odpovídající výsledek vaší práce.

2 komentáře: „Tradiční a oblíbené palubky

 • 28.11.2012 (8.13)
  Trvalý odkaz

  Přeji pěkný den, děkuji za článek. Mám celý interiér řešení obitím palubkami a nemohu si to vynachválit. Hřejivé teplo dřeva je prostě něco, co ani sebelépe namalovaná zeď nemůže nabídnout.

  Reagovat
  • 22.4.2013 (11.22)
   Trvalý odkaz

   Když jsou ty palubky nalakované pěkně a dobře položené, tak je radost se octnout v takové místnosti. my jsme si teď kupovali taky armádu smrkových palubek, budem dělat pergolu. Už se nemůžu dočkat až to bude hotové.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *