Jak vybrat brusku na beton

Každá bruska má svoje specifické vlastnosti
MIH83 / Pixabay

Dílna bez brusky je jako tělo bez ruky. Jenže každá bruska má svoje specifické vlastnosti a hodí se pro jinou práci. Některé brusky poslouží například při práci se dřevem (bruska na dřevo) a jiné zas při práci s kovem (bruska na kov). Při výběru brusky je tedy vždy důležité vybírat obezřetně a se zřetelem na činnost, pro kterou brusku vybírám. V našem článku se podíváme na to, jak vybrat brusku na beton.

Bruska na beton

Beton představuje v našich podmínkách jeden z nejčastějších stavebních materiálů, který je využíván hlavně v základech budov, v konstrukcích podlah či jako nosné skelety a stropy. Nespornou předností cementového betonu je jeho vysoká pevnost v tlaku, odolnost, hospodárnost a vysoká bezpečnost. Nejen z toho důvodu má mezi bruskami, jako jsou oscilační bruska, vibrační či excentrická bruska, právě ona bruska na beton svoje specifické a jedinečné postavení. Jen bruska na beton dokáže pracovat s výše vyjmenovanými vlastnostmi betonu, díky nimž je beton velmi těžce opracovatelným materiálem. Brusky na beton dělíme do dvou kategorií. První z nich je sanační bruska, která slouží k povrchové úpravě betonu, a druhou pak výkonná úhlová bruska opatřená speciálními diamantovými kotouči, která poslouží k dělení betonu.

Broušení betonu

Velmi častým typem úpravy betonu je jeho povrchová úprava, při které skvěle poslouží již zmíněné sanační brusky určené pro řemeslné použití. Zajímavým řešením pro povrchovou úpravu betonu jsou takzvané sanační frézky s diamantovými kotouči, jež dokáží upravit i větší betonové plochy, a zbavit je tak omítky, potěru nebo zbytku lepidla. Pokud však potřebujete obrousit skutečně rozsáhlé betonové plochy, nebo se broušení betonových ploch věnujete často, pak vám doporučujeme vybírat spíše mezi výkonnými a profesionálními sanačními bruskami.

Tip na článek:  Fotovoltaika aneb nezávislá cesta v boji proti zdražování elektrické energie

Na co se zaměřit při výběru sanační brusky?

Při výběru sanační brusky pro povrchovou úpravu betonu se zaměřte nejen na jejich výkon a cenu, ale také na další příslušenství. Některé typy brusek disponují i omezovačem rozběhového proudu (chrání vinutí motory před nárazovým přetížením při startu) či elektronickou regulací otáček.

Řezání betonu

Druhým velmi častým typem brusek využívaných na stavbách jsou výkonné úhlové brusky se speciálními diamantovými kotouči, které se používají na řezání betonových konstrukcí. Při výběru úhlové brusky je potřeba se zaměřit hlavně na výkon motoru, průměr kotouče a kvalitní ergonomii, která vám při řezání betonu usnadní velmi fyzickou namáhavou práci. Zajímavou pomůckou vám může být takzvaná konstantní elektronika, která dokáže udržet konstantní otáčky při různých podmínkách při řezání. Pokud se řezání betonu věnujete často, pak vyzkoušejte profesionální řezací systémy, které jsou osazeny kvalitním příslušenstvím, jako je odsávání či vodní chladicí systémy. Je potřeba však upozornit, že jejich provozování vyžaduje praxi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *