Výhody a nevýhody masivu

davidlee770924 / Pixabay

Dřevo je oblíbeným přírodním materiálem, který dodává našim domovům na kráse a útulnosti. Dřevěné obklady, dřevěné podlahy, dřevěný nábytek. Zatímco v šedesátých až osmdesátých letech minulého století  to na celé čáře vyhrávala umělá hmota, umakart a linolea, dnes si stále více uvědomujeme, jak důležité a příjemné je trávit svůj čas v prostředí přírodních materiálů a tak již před časem dřevo zažilo svůj comeback.

Když nám dřevo „hází klacky pod nohy“

Je třeba si uvědomit, že jakožto stoprocentně přírodní materiál je dřevo živé a tak stále pracuje. Můžete si díky tomu ušetřit i jisté rozladění, ke kterému dochází třeba v případě, že se rozhodnete pořídit si kuchyň z masivu včetně korpusů skříněk. Sesycháním dřeva se mohou mimo jiné mezi dvířky zvětšovat mezery. Pokud si necháte zhotovit kuchyň z masivu na zakázku, každý dobrý truhlář si je této skutečnosti vědom a upozorní vás na ni. Zároveň je připraven v případě potřeby tyto vzniklé „škody“, pokud se třeba nechcete smířit se vzniklou mezerou, která se naprosté těsnosti zvětšila na půl centimetru.

K další nevýhodě masivu patří jeho odlišná odolnost oproti umělým materiálům. Dřevo je ve srovnání s nimi měkké a snáze se poškodí. Vzniklé „šrámy“ je pak třeba obrousit, případně ošetřit výplňovým materiálem a provést ošetření povrchovou úpravy, například namořením. Proto není nábytek příliš vhodný třeba do dětských pokojů, kde je vystaven extrémnějšímu namáhání.

Tip na článek:  Podlahové krytiny dotvoří vybraný styl bytu

Záleží samozřejmě také na tom, jaký druh dřeva si pro svůj domov vyberete. Existují měkká dřeva, která podléhají poškození více, ale také taková, která lze zařadit do třídy dřev odolných. Ta bývají dražší.U nás se ponejvíce setkáváme s dřevem smrkovým a borovicovým, podlahy se vyrábí ale také z dřev exotických. Finanční náročnost je samozřejmě úměrná druhu zvoleného dřeva.

Není dřevo jako dřevo

Mezi nejvzácnější dřeva se řadí santal, jehož domov je v Indii. Toto dřevo pochází ze santalu bílého. Jedná se o cizopasný tropický strom, který roste velice pomalu a vyniká zvláštní, výraznou a krásnou vůní. Pro posledně jmenovanou vlastnost se využívá také v aromaterapii a v kosmetice. Dalším vzácným dřevem je mahagon, který vyniká temně červeným odstínem. Nejvzácnější mahagonové dřevo pochází ze svítenie mahagonové, jenž roste v deštných pralesích ve Střední Americe. Mahagonové dřevo je velmi odolné proti vodě a díky tomu, že je tak vzácné, se u nábytku využívá spíše jen na dýhování, jako dýha na pokrytí jiného materiálu.

Mezi vzácná dřeva se řadí také ebenové, ale pokud si myslíte, že pochází z druhu jednoho stromu, mýlíte se. Eben zahrnuje přes dvě stovky druhů dřeva afrického, amerického, asijského a australského původu. Všechna tato dřeva pojí jedno – výrazně tmavé až černé jádro. Ebenové dřevo je velice těžké, vyniká tvrdostí, avšak zároveň je křehké.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *